Zasiłek opiekuńczy w okresie wyczekiwania na chorobówkę
Z dniem 14 maja 2018 r. zatrudniłam na umowę o pracę kobietę, która wcześniej przez pół roku była bezrobotna. Pod koniec maja 2018 r. pracownica ta przez 5 dni sprawowała opiekę nad chorą 5-letnią córką i za ten okres otrzymała zasiłek opiekuńczy. Czy o te 5 dni powinnam jej wydłużyć okres wyczekiwania na świadczenie chorobowe? Pracownica jest w ciąży, która jest zagrożona. Kiedy najwcześniej mogłaby ona skorzystać ze świadczenia chorobowego?
Okres należnego zasiłku opiekuńczego (przyznawanego od pierwszego dnia ubezpieczenia, a więc bez okresu wyczekiwania) nie przerywa biegu okresu ubezpieczenia chorobowego, od którego uzależnione jest prawo do świadczenia chorobowego. Oznacza to, że pracownica, o której mowa w pytaniu, będzie mogła skorzystać ze świadczenia chorobowego, tj. odpowiednio z wynagrodzenia chorobowego w oparciu o art. 92 Kodeksu pracy, a następnie z zasiłku chorobowego, po upływie 30 dni liczonych od pierwszego dnia obecnego zatrudnienia.
Pracownik, jako osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Stanowi o tym art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, która jednocześnie w kolejnych ustępach przywołanego artykułu określa:
- sposób ustalania tego tzw. okresu wyczekiwania oraz
- okoliczności, w których prawo do ww. świadczeń chorobowych przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.
Do wymaganego 30-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się przede wszystkim okres aktualnego nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, a także poprzednie okresy tego ubezpieczenia, jeżeli między nimi nie było przerwy albo przerwa ta nie przekroczyła 30 dni lub też była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Fakt skorzystania przez pracownicę z zasiłku opiekuńczego nie przerywa okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, a tym samym liczony jest on od pierwszego dnia zatrudnienia.
Okres wyczekiwania na świadczenie chorobowe, liczony od 14 maja 2018 r., zakończy się z dniem 12 czerwca 2018 r. W razie choroby pracownica będzie więc mogła uzyskać prawo do świadczenia chorobowego począwszy od 13 czerwca 2018 r.
Z pytania wynika, że w 2018 r. nie korzystała ona z wynagrodzenia chorobowego, tym samym takie świadczenie w pierwszej kolejności powinno być jej wypłacone przez pracodawcę. Dopiero wówczas, gdy niezdolność do pracy będzie trwała łącznie dłużej niż 33 (lub odpowiednio 14) dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy, wypłacany przez płatnika składek (jeśli jest uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym) lub ZUS.
Warto dodać, że w okresie ciąży zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy, przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|