Niezdolność do pracy po wypadku przy pracy w pierwszym tygodniu zatrudnienia
Pracownik zatrudniony z dniem 21 maja 2018 r., w piątym dniu wykonywania powierzonych mu obowiązków, uległ wypadkowi przy pracy, w wyniku którego stał się niezdolny do pracy. Jestem w trakcie kompletowania dokumentacji wypadkowej. Pracownik udokumentował 8-letni staż pracy, a ostatnie jego zatrudnienie trwało do 30 września 2017 r., tym samym obowiązuje go 30-dniowy okres wyczekiwania. Nasza firma nie jest uprawniona do wypłaty zasiłków. Czy w związku z niezdolnością pracownika do pracy powinnam rozpocząć wypłatę wynagrodzenia chorobowego?
Do czasu zakończenia postępowania powypadkowego i uznania przez ZUS zdarzenia za wypadek przy pracy pracownik Czytelniczki może otrzymać wynagrodzenie chorobowe za odpowiedni należny mu okres, a więc 14 albo 33 dni niezdolności do pracy (w zależności od jego wieku). Skoro obowiązuje go 30-dniowy okres wyczekiwania, ewentualne wynagrodzenie chorobowe będzie mu przysługiwało dopiero po jego upływie, tj. od 20 czerwca 2018 r. Jeśli pracownik będzie niezdolny do pracy dłużej, ZUS rozpocznie wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego.
Prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego należne jest od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. Pracownikowi nie przysługuje wówczas wynagrodzenie chorobowe. Tak wynika z art. 8 ust. 1-2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1773 ze zm.), zwanej dalej ustawą wypadkową. Warunkiem uzyskania świadczenia wypadkowego jest jednak uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy.
Co prawda oceny uznania zdarzenia za wypadek przy pracy dokonuje pracodawca, jednak ostatecznie o tej okoliczności decyduje ZUS.
Po zakończeniu postępowania powypadkowego i uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy wdrożony zostanie tryb postępowania opisany przez ZUS w komentarzu do ustawy wypadkowej dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl (patrz ramka). Dodatkowo, jak w sytuacji opisanej przez Czytelniczkę, gdy pracownika obowiązywał 30-dniowy okres wyczekiwania, organ rentowy będzie zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego za dni niezdolności do pracy przypadające w okresie wyczekiwania, a więc od 21 maja do 19 czerwca 2018 r.
Tryb postępowania w przypadku uznania zdarzenia za wypadek przy pracy przez organ rentowy po dokonaniu przez pracodawcę wypłaty wynagrodzenia chorobowego
W sytuacji gdy pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe, po uznaniu przez ZUS zdarzenia za wypadek przy pracy, wypłacone świadczenie powinno być uznane za zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczone w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. W takim przypadku organ rentowy oblicza pełną kwotę należnego zasiłku chorobowego i w razie, gdy wypłacona pracownikowi kwota jest:
We wszystkich tych przypadkach pracodawca jest zobowiązany złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|