Świadczenie chorobowe dla pracownika z długim stażem pracy
Z dniem 21 maja 2018 r. zatrudniłem na etacie pracownika, który tydzień później zachorował na grypę i na tę okoliczność przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione na okres 14 dni (od 28 maja do 10 czerwca 2018 r.). Co prawda wcześniej pracownik ten przepracował 24 lata w innej firmie, jednak zatrudnienie to ustało z dniem 31 marca 2018 r. Czy ze względu na fakt, iż przerwa w jego ubezpieczeniu wynosiła ponad miesiąc, pracownika obowiązuje 30-dniowy okres wyczekiwania na świadczenie?
Faktem jest, że pracownik, jako osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, nabywa prawo do zasiłku chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia chorobowego) dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Tak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Do nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego wlicza się także poprzednie okresy tego ubezpieczenia, jednak wyłącznie wówczas, gdy przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. W przypadku pracownika, o którym mowa w pytaniu, przerwa w ubezpieczeniu chorobowym wynosiła ponad 30 dni (od 1 kwietnia do 20 maja 2018 r.), a tym samym zasada ta, określona w art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej, nie ma zastosowania.
Przy czym wprowadzając okres wyczekiwania ustawodawca jednocześnie określił przypadki, w których zasiłek chorobowy (wynagrodzenie chorobowe) przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej). Dotyczy to m.in. ubezpieczonych obowiązkowo (np. pracowników), którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.
Z pytania można wywnioskować, że pracownik Czytelnika, ze swoim 24-letnim stażem pracy w poprzednim zakładzie, spełnia warunek posiadania co najmniej 10-letniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (patrz ramka). Aby jednak uzyskać prawo do świadczenia chorobowego za okres przypadający na pierwsze 30 dni obecnego zatrudnienia, fakt ten musi odpowiednio udokumentować, np. przedkładając Czytelnikowi, jako jego aktualnemu pracodawcy, świadectwo pracy z poprzedniej firmy.
Ustalanie 10-letniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego
Do 10-letniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, zgodnie z wyjaśnieniami ZUS zawartymi w komentarzu do ustawy zasiłkowej dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, zalicza się także okresy obowiązkowego ubezpieczenia społecznego sprzed 1 stycznia 1999 r., które uprawniało do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nie uwzględnia się natomiast okresu urlopu wychowawczego i bezpłatnego. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|