Gdy pracownik posiada poprzednie okresy ubezpieczenia
Pracownik zatrudniony do 10 marca 2018 r. na umowę o pracę u innego pracodawcy, od 11 marca 2018 r. świadczył pracę w mojej firmie w ramach umowy zlecenia i z tego tytułu podlegał m.in. dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 1 czerwca 2018 r. zatrudniłam go na umowę o pracę. Pracownik ten jest niezdolny do pracy w okresie od 2 do 7 czerwca 2018 r. Jak policzyć dla niego okres wyczekiwania?
Przy ustalaniu okresu wyczekiwania w głównej mierze istotny jest charakter podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (dobrowolny czy obowiązkowy). Okoliczność ta przekłada się na ilość wymaganych dni nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, niezbędnych do nabycia prawa do zasiłku chorobowego.
Ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, a więc m.in. pracownik, nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Tak określa art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Przy czym do okresów ubezpieczenia chorobowego ustawodawca umożliwił wliczanie poprzednich okresów tego ubezpieczenia. Jest to możliwe m.in. jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej).
Z przedstawionego przez Czytelniczkę stanu faktycznego wynika, że pracownik stał się niezdolny do pracy począwszy od 2 czerwca 2018 r., a więc po upływie pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z racji zawartej umowy o pracę. Do okresu nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu wymaganego dla pracownika, a wynoszącego 30 dni, należy jednak doliczyć poprzedni okres tego ubezpieczenia, tj. z tytułu umowy zlecenia. Pomiędzy nimi nie było bowiem żadnej przerwy, a możliwość ich wliczenia istnieje nawet przy przerwie wynoszącej 30 dni. Po uwzględnieniu ubezpieczenia chorobowego z racji pracy wykonywanej w ramach umowy zlecenia pracownik Czytelniczki legitymuje się odpowiednim dla niego okresem wyczekiwania.
Trzeba jednak zwrócić uwagę, że ubezpieczony będący pracownikiem z racji niezdolności do pracy w pierwszej kolejności w danym roku kalendarzowym zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 92 Kodeksu pracy).
Jeśli pracownik Czytelniczki nie wykorzystał w 2018 r. (z tytułu umowy o pracę trwającej do 10 marca 2018 r.) przysługującego mu limitu wynagrodzenia chorobowego, wynoszącego odpowiednio 33 lub - gdy ukończył 50 lat - 14 dni, to takie świadczenie chorobowe w pierwszej kolejności powinien otrzymać z tytułu obecnej niezdolności do pracy.
Zasady ustalania okresu wyczekiwania prezentowane przez ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|