Prawo do zasiłku macierzyńskiego bez względu na długość okresu ubezpieczenia
Zatrudniony 2 tygodnie temu pracownik wystąpił o urlop ojcowski i zasiłek macierzyński za okres tego urlopu. Czy może on skorzystać z prawa do tego świadczenia po tak krótkim okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu?
Krótki okres ubezpieczenia nie może być przeszkodą w uzyskaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński przysługuje bowiem od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, a więc bez okresu wyczekiwania.
Okres 30-dniowy, który pracownik powinien przepracować, niezbędny jest dla otrzymania świadczenia chorobowego, tj. wynagrodzenia chorobowego albo zasiłku chorobowego. Sposób jego ustalenia określa art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
Zasiłek macierzyński przysługuje za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu ojcowskiego. Tak wskazuje art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej, która jednocześnie w art. 31 ust. 1 określa, że miesięczny zasiłek macierzyński za wskazany okres wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Urlop ojcowski udzielany jest na zasadach przewidzianych w art. 1823 Kodeksu pracy (patrz ramka).
O ile zatem dla prawa do omawianego świadczenia nie ma znaczenia długość podlegania przez pracownika ubezpieczeniu chorobowemu, to należy zwrócić uwagę na wiek dziecka albo/i upływ wskazanego przez ustawodawcę terminu od uprawomocnienia się orzeczenia sądu w przypadku przysposobienia dziecka. Ponadto warunkiem przyznania pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego jest terminowe wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o jego udzielenie. Przy czym, jak wskazuje ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej dostępnym na stronie www.zus.pl, jeżeli jednak pracodawca udzieli tego urlopu pomimo niezachowania przez pracownika ustawowego terminu, za okres udzielonego urlopu zasiłek macierzyński przysługuje.
Przykład
Pracownik, zatrudniony w dniu 21 maja 2018 r. na umowę o pracę na czas określony, wystąpił (w ustawowym terminie) o urlop ojcowski i zasiłek macierzyński za okres od 1 do 14 czerwca 2018 r., w związku z urodzeniem się syna w dniu 2 maja 2018 r. Ponieważ dziecko pracownika nie ukończyło jeszcze 24 miesięcy życia i, jak wynika ze złożonego przez pracownika oświadczenia, nie pobrał on zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu (np. poprzedniego zatrudnienia) za okres urlopu ojcowskiego, pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego na wnioskowany okres, za który pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński. |
Zasady udzielania urlopu ojcowskiego
Pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
Urlop ten może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Udzielany jest on na pisemny wniosek pracownika - ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Do wniosku dołącza się odpowiednio:
Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|