Wniosek o rejestrację układu
Zakładowy układ zbiorowy podlega wpisowi do rejestru prowadzonego przez właściwego okręgowego inspektora pracy (art. 24111 K.p.).
Ważne: Zakładowy układ zbiorowy, który został zawarty zgodnie z obowiązującym prawem, podlega rejestracji w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia wniosku w tej sprawie przez jedną ze stron układu. |
Gdyby postanowienia układu były niezgodne z prawem, organ uprawniony do jego rejestracji może za zgodą stron układu wpisać układ do rejestru bez tych postanowień albo może wezwać strony do dokonania w nim stosownych zmian w terminie 14 dni. Jeśli jednak strony nie wyrażają zgody na wpisanie układu do rejestru bez postanowień niezgodnych z prawem lub nie dokonają w terminie odpowiednich zmian w układzie, organ uprawniony do rejestracji układu odmawia jego rejestracji.
W przypadku odmowy rejestracji układu przez uprawniony organ, stronom układu zakładowego przysługuje odwołanie do właściwego dla siedziby pracodawcy sądu rejonowego - sądu pracy. Termin dla wniesienia odwołania wynosi 30 dni od dnia zawiadomienia o odmowie.
Przepisy Kodeksu pracy, ani rozporządzenia wykonawczego stanowczo nie określają, która ze stron układu powinna wystąpić z wnioskiem o jego rejestrację. Uprawnienie to służy jednej ze stron układu. Wymogi formalne wniosku o rejestrację zostały określone przepisami rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2001 r. Wniosek o rejestrację powinien zawierać informacje dotyczące:
- daty i miejsca zawarcia układu oraz daty jego wejścia w życie,
- stron układu z podaniem ich siedzib oraz adresów dla korespondencji,
- spełnienia przez strony warunków wymaganych do jego zawarcia,
- terminu mocy obowiązującej układu,
- zakresu podmiotowego i terytorialnego jego obowiązywania,
- liczby pracowników, którzy zostali objęci układem.
Strona składająca wniosek o rejestrację zakładowego układu zbiorowego pracy ponadto dołącza do wniosku:
- zszyte lub oprawione egzemplarze układu w ilości odpowiadającej liczbie podmiotów, które zawarły układ, powiększonej o 2 egzemplarze; egzemplarze układu powinny zawierać oryginalne podpisy osób reprezentujących strony, które go zawarły,
- pełnomocnictwa osób zawierających układ w imieniu organów do tego uprawnionych,
- odpis orzeczenia sądu stwierdzającego reprezentatywność organizacji związkowej,
- wyciąg ze statutu organizacji związkowej lub organizacji pracodawców wskazujący organ właściwy do zawarcia układu.
W przypadku rejestracji układu ponadzakładowego wymagane są dodatkowe dokumenty.
Jeśli niektóre dokumenty są w posiadaniu organu rejestrującego i zachowały swą aktualność, nie zachodzi potrzeba ponownego ich dołączania do wniosku o rejestrację. W przypadku składania wniosku o rejestrację układu zakładowego, wnioskodawca powinien ponadto udostępnić tekst układu ponadzakładowego obowiązującego u pracodawcy (jeśli taki obowiązuje). Organ rejestrujący może zażądać uzupełnienia wniosku o informacje i dokumenty niezbędne do ustalenia, czy układ został zawarty zgodnie z przepisami o zawieraniu układów zbiorowych pracy oraz sprawdzenia, czy układ nie zawiera postanowień niezgodnych z prawem.
Wniosek o rejestrację niespełniający powyższych wymogów nie podlega rozpatrzeniu. Organ rejestrujący zwraca wniosek łącznie z dołączonymi do niego dokumentami wraz z pisemnym uzasadnieniem odmowy jego rozpatrzenia. Powiadomienie o odmowie rejestracji układu przekazuje się stronom na piśmie wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o przysługujących środkach odwoławczych. Organ rejestrujący powiadamia strony na piśmie również o wpisaniu układu do rejestru i przesyła po jednym egzemplarzu układu podmiotom, które go zawarły. W piśmie podaje się datę dokonania wpisu.
Dodajmy, że na wniosek stron układu wpisuje się do rejestru informacje dotyczące m.in. jego wypowiedzenia, rozwiązania, zawieszenia, wstąpienia innego pracodawcy lub podmiotu w prawa i obowiązki strony układu, zmiany nazwy lub siedziby podmiotu, który zawarł układ.
Akt rejestracji układu stanowi warunek jego skuteczności. Istotne jest, że droga sądowa o ustalenie nieważności zakładowego układu zbiorowego pracy po jego rejestracji jest niedopuszczalna (por. uchwałę 7 sędziów SN z 23 maja 2001 r., sygn. akt III ZP 17/00, OSNP 2001/23/684).
Osoba mająca interes prawny może, w terminie 90 dni od dnia zarejestrowania układu, wystąpić do organu, który układ zarejestrował, z zastrzeżeniem, że został on zawarty z naruszeniem przepisów o zawieraniu układów zbiorowych pracy. Zastrzeżenie powinno być złożone na piśmie i zawierać uzasadnienie (art. 24111 § 51 K.p.). Jak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2011 r. (sygn. akt I PK 166/10, M.P.Pr. 2011/5/251-254): "1. Artykuł 24111 § 5 K.p. jednoznacznie ustanawia prawo do zakwestionowania odmowy rejestracji układu zbiorowego wspólnie dla wszystkich podmiotów posiadających status strony, które układ zawarły, lub status strony uzyskały później na podstawie § 3 lub § 4 tego artykułu.
2. Z mocy art. 2419 § 1 K.p. zasada ta znajduje odpowiednie zastosowanie do protokołów dodatkowych wprowadzających zmianę do układu.".
Przykład |
W zakładzie pracy zawarto układ z pominięciem jednej z organizacji związkowych. Organizacja ta zamierza wnieść zastrzeżenie.
Organizacja powinna zgłosić zastrzeżenia w ciągu 90 dni od dnia zarejestrowania układu, do organu, który ten układ zarejestrował. Zastrzeżenie powinno zawierać uzasadnienie.
Na kolejnej stronie prezentujemy przykładowy wzór wniosku o rejestrację układu.
Przedsiębiorstwo Robót Drogowych |
. . . . . Poznań. . . . . dnia . . . . . 21.06.2018. . . . . r. |
Okręgowy Inspektor Pracy w . . . . . Poznaniu . . . . . . . . . . ul. Święty Marcin 46/50. . . . . |
|
WNIOSEK Jako jedna ze stron zakładowego układu zbiorowego pracy wnoszę o jego rejestrację. Jednocześnie informuję, że zakładowy układ zbiorowy pracy został zawarty w Poznaniu w dniu 8 czerwca 2018 r. pomiędzy następującymi stronami: pracodawcą: Przedsiębiorstwem Robót Drogowych MEZZO Spółka z o.o. z siedzibą w Poznaniu, dalej PRD MEZZO Spółka z o.o. w Poznaniu reprezentowanym przez Zarząd, tj. Ryszarda Tracza - Prezesa Zarządu i Joannę Nowak - Wiceprezesa Zarządu, adres dla korespondencji jak w nagłówku. a zakładową organizacją związkową: Związek Zawodowy Pracowników Przedsiębiorstwa Robót Drogowych MEZZO Spółka z o.o. z siedzibą w Poznaniu, reprezentowaną przez Przewodniczącego Krzysztofa Brzozowskiego, adres dla korespondencji jak w nagłówku, z mocą obowiązującą od dnia zarejestrowania na czas nieokreślony. Informuję ponadto, że:
układ obejmuje osoby zatrudnione w PRD MEZZO Spółka z o.o. w Poznaniu. Do niniejszego wniosku oprócz 4 egzemplarzy tekstu układu z dnia 8.06.2018 r. załącza się:
|
|
Krzysztof Brzozowski |
|
*) niepotrzebne skreślić |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|