Zasady wypowiadania układów zbiorowych
Układ zbiorowy pracy rozwiązuje się:
- na podstawie zgodnego oświadczenia stron, które układ zawarły (porozumienie),
- z upływem okresu, na który został zawarty,
- z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron.
Oświadczenie o wypowiedzeniu mogą złożyć zarówno pracodawca, jak i organizacja związkowa. W sytuacji gdy układ zawarło kilka organizacji, wypowiedzenie będzie skuteczne, jeśli jest podpisane przez wszystkie te organizacje związkowe (art. 2419 § 2 K.p.). Wypowiedzenia układu należy dokonać na piśmie, a okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące kalendarzowe, chyba że strony w układzie postanowiły inaczej (art. 2417 K.p.).
Ważne: Postanowienia rozwiązanych układów zbiorowych w przewidzianym przez przepisy terminie przestają obowiązywać. Pracodawca wypowiadając układ zbiorowy pracy może tym samym doprowadzić do ostatecznego i skutecznego jego rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia. |
Dokonując wypowiedzenia układu żadna ze stron nie ma obowiązku podania drugiej stronie przyczyny wypowiedzenia. Informacja o wypowiedzeniu układu podlega wpisowi do rejestru na wniosek strony. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie powiadomienia drugiej strony o wypowiedzeniu układu.
Upływ okresu wypowiedzenia układu nie oznacza, że jego postanowienia przestają automatycznie obowiązywać. Uprawnienia wynikające z układu (np. do nagród jubileuszowych, wyższych odpraw emerytalnych) są treścią umowy o pracę (mimo braku zapisu w umowie). Dlatego pracodawca po wypowiedzeniu układu powinien wypowiedzieć pracownikom warunki płacy. Każda bowiem zmiana na niekorzyść indywidualnych warunków zatrudnienia wymaga wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 K.p.).
Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 9 maja 2007 r. (sygn. akt I PK 256/06, OSNP 2008/11-12/166): "Po utracie od dnia 26 listopada 2002 r. mocy obowiązującej art. 2417 § 4 K.p. w związku z orzeczeniem Trybunatu Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2002 r., K 37/01 (Dz. U. Nr 196, poz. 1660), pracodawca nie jest związany postanowieniami rozwiązanego układu zbiorowego pracy oraz wypowiedzianego regulaminu wynagradzania i może złożyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające warunki umowy o pracę na ich niekorzyść.". Podobnie w wyroku z 3 marca 2011 r. (sygn. akt II PK 161/10) Sąd Najwyższy stwierdził, że: "Samorozwiązanie się terminowego układu zbiorowego pracy wraz z upływem okresu, na jaki był zawarty (art. 2417 § 1 pkt 2 K.p.), nie prowadzi automatycznie i bez zachowania trybu oraz okresu wypowiedzenia warunków pracy lub płacy do zmiany istotnych składników treści indywidualnych stosunków pracy, które zostały ukształtowane w wyniku normatywnego przejęcia (przeniknięcia) na podstawie art. 24113 § 1 K.p. do treści indywidualnych stosunków pracy korzystniejszych dla pracownika postanowień układowych.".
Przypominamy, że dla skuteczności wypowiedzenia konieczne jest zaproponowanie pracownikom na piśmie nowych warunków płacowych. Rodzi to dla pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników konieczność uprzedniego uregulowania tych warunków w regulaminie wynagradzania (art. 772 K.p.).
Przykład |
W dniu 15 czerwca 2018 r. pracodawca zatrudniający 188 pracowników wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy stronie związkowej. Zgodnie z postanowieniami układu okres wypowiedzenia wynosi 6 miesięcy i skutkuje na koniec roku kalendarzowego. Układ ulegnie więc rozwiązaniu z dniem 31 grudnia 2018 r.
Pracodawca, jako że zatrudnia co najmniej 50 pracowników, którzy nie będą już objęci układem, powinien ustalić warunki płacy w regulaminie wynagradzania, a organizację i porządek w procesie pracy w regulaminie pracy. Po ustaleniu regulaminu wynagradzania powinien wypowiedzieć pracownikom warunki płacy w trybie art. 42 K.p., z jednoczesnym zaproponowaniem nowych zasad wynagradzania. Stosując przez analogię art. 24113 § 2 K.p., wypowiedzenia zmieniające dokonane wskutek rozwiązania układu nie podlegają ograniczeniom przewidzianym dla wypowiedzeń niezwiązanych ze zmianą prawa wewnątrzzakładowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|