Zasiłek macierzyński dla pracownicy, która przyjęła dziecko na wychowanie
Zatrudniona w firmie pracownica w dniu 12 lipca 2018 r. przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko, które 15 sierpnia 2018 r. ukończy 7 lat. Czy i ewentualnie jak długo będzie mogła korzystać z zasiłku macierzyńskiego?
Przyjęcie w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecka w wieku do 7. roku życia lub - w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10. roku życia, jest jedną z okoliczności uzasadniających przyznanie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie to przysługuje wówczas przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Mowa o tym w art. 29 ust. 1 pkt 3 i art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej.
W razie przyjęcia na wychowanie jednego dziecka w wieku do ukończenia odpowiednio 7. lub 10. roku życia, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownikowi przez okres 20 tygodni, przy czym nie krócej niż przez 9 tygodni. Po jego zakończeniu pracownik może także skorzystać z urlopu rodzicielskiego w podstawowym wymiarze wynoszącym do 32 tygodni lub odpowiednio w gwarantowanym wymiarze do 29 tygodni. Kwestię tę reguluje art. 183 § 1 pkt 1, § 3 i § 4 pkt 1 i 3 Kodeksu pracy.
Przy czym, jak podkreśla ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, zasiłek macierzyński za okres ustalony w Kodeksie pracy jako okres urlopu rodzicielskiego nie ulega skróceniu w związku z ukończeniem przez dziecko 7. lub odpowiednio 10. roku życia w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego.
Z pytania wynika, że dziecko zostało przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej przed ukończeniem 7. roku życia. Pracownicy będzie zatem przysługiwał zasiłek macierzyński za okres gwarantowanych 9 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i - o ile wystąpi z takim wnioskiem - do 29 tygodni urlopu rodzicielskiego (przykład).
Przykład
Załóżmy, że pracownica, o której mowa w pytaniu, wystąpiła o pełne wymiary należnych jej urlopów z tytułu przyjęcia w dniu 12 lipca 2018 r. na wychowanie dziecka w ramach rodziny zastępczej. Mimo że dziecko to 7 lat ukończy w dniu 15 sierpnia 2018 r., przysługuje jej prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres gwarantowanych:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|