Macierzyński po przedłużeniu umowy o pracę do dnia porodu
Zatrudniliśmy pracownicę na 3-miesięczny okres próbny. Spodziewa się ona dziecka i na koniec zatrudnienia stan ciąży wyniesie ponad 3 miesiące. Tym samym jej umowa zostanie przedłużona do dnia porodu. Czy w tej sytuacji będzie ona miała prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego?
Pracownica, z którą umowa o pracę zostanie przedłużona do dnia porodu, po rozwiązaniu takiej umowy ma prawo wyłącznie do zasiłku macierzyńskiego. Urlopy związane z macierzyństwem, a więc urlop macierzyński i rodzicielski, przysługują pracownikom w okresie pozostawania w stosunku pracy.
W przypadku opisanym w pytaniu pracownica będzie mogła zatem korzystać z urlopu macierzyńskiego do dnia zakończenia stosunku pracy, a więc zasadniczo za jeden dzień, chyba że skorzysta z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem na zasadach wskazanych w art. 180 § 2-3 Kodeksu pracy.
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego m.in. urodziła dziecko. Tak stanowi art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Fakt, iż poród następuje w ostatnim dniu zatrudnienia, a więc jeszcze w okresie ubezpieczenia, daje możliwość skorzystania z prawa do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie przysługuje wówczas w oparciu o art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej, zarówno za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, jak i urlopu rodzicielskiego, a więc w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, odpowiednio w wymiarze:
- 20 tygodni oraz
- do 32 tygodni.
Płatnikiem świadczeń należnych osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia jest wyłącznie ZUS (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy zasiłkowej). Natomiast zasiłki należne ubezpieczonym w okresie ubezpieczenia może wypłacać płatnik składek, ale tylko taki, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.
Jednak gdy z pracownicą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, na podstawie art. 177 § 3 K.p., a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień, wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres może dokonać oddział ZUS. Tak wynika z komentarza do ustawy zasiłkowej dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl.
Aby do takiej sytuacji doszło, musi to wynikać z dokumentów przedłożonych w ZUS przy przekazywaniu płatności zasiłku macierzyńskiego.
Przykład
Pracownica w dniu 1 czerwca 2018 r. podjęła pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące (do 31 sierpnia 2018 r.). W dniu 4 lipca br. dostarczyła pracodawcy zaświadczenie lekarskie, potwierdzające fakt, iż jest w 3. miesiącu ciąży. Tym samym umowa pracownicy ulega z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu. Zakładając, że pracownica urodzi jedno dziecko i przed przewidywaną datą porodu nie będzie korzystała z urlopu macierzyńskiego, począwszy od dnia porodu nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz - o ile wystąpi z takim wnioskiem - urlopu rodzicielskiego, a więc łącznie za okres do 52 tygodni. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|