Poród po ustaniu zatrudnienia
Choruję nieprzerwanie od 7 lutego 2018 r. Moja umowa o pracę zawarta na czas określony zakończyła się z dniem 31 marca 2018 r., dlatego też za okres od 1 kwietnia 2018 r. zasiłek chorobowy wypłaca mi ZUS. Niedługo upłynie mi 182-dniowy okres zasiłkowy. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Jak długo w tej sytuacji mogę korzystać ze świadczeń chorobowych i czy po porodzie otrzymam zasiłek macierzyński?
Stan ciąży w okresie niezdolności do pracy uprawnia do korzystania z zasiłku chorobowego przez dłuższy okres. O ile bowiem podstawowy okres zasiłkowy wynosi 182 dni, to w przypadku gdy niezdolność do pracy występuje w trakcie ciąży - wydłuża się on do 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej).
Przy czym, jak wyjaśnia ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, jeżeli niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży wystąpi po wcześniejszej niezdolności do pracy, bezpośrednio albo po przerwie nie dłuższej niż 60 dni, gdy jest spowodowana tą samą chorobą, ubezpieczona ma prawo do okresu zasiłkowego łącznie przez okres do 270 dni.
Dla celów wypłaty zasiłku chorobowego przez ten dłuższy okres stan ciąży należy jednak odpowiednio udokumentować. Z założenia potwierdza go lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie (tzw. e-ZLA lub ZUS ZLA), poprzez wpisanie w nim kodu literowego "B", albo osobnym zaświadczeniem sporządzonym na zwykłym druku.
Jeśli niezdolność do pracy będzie wykraczać poza 270-dniowy okres zasiłkowy, ZUS na wniosek ubezpieczonej może przyznać prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Przysługuje ono w oparciu o art. 18 ustawy zasiłkowej:
- ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy,
- przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.
Niestety, po porodzie Czytelniczce nie będzie przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie to bowiem przewidziane jest dla ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego. Co prawda ustawodawca przewidział wyjątek od tej zasady (w art. 30 ustawy zasiłkowej), jednak nie dotyczy on sytuacji opisanej w pytaniu.
Czytelniczka po porodzie będzie jednak mogła skorzystać (na swój wniosek) z prawa do świadczenia rodzicielskiego, przyznawanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Przysługuje ono w wysokości 1.000 zł miesięcznie:
- na zasadach określonych w art. 17c ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1952 ze zm.),
- od dnia porodu,
- przez analogiczny okres jak zasiłek macierzyński, tj. w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie przez 52 tygodnie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|