Pracownik na urlopie wychowawczym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 58 (1515) z dnia 19.07.2018
Urlop wychowawczy wykazywany w treści świadectwa pracy
Pracownicy korzystali z urlopów wychowawczych. Jak wykazać takie urlopy w treści świadectwa pracy, zwłaszcza urlopy "starsze", w tym wykorzystywane z przerwami?
Przepisy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1289) nie określają w jakiej jednostce należy podać okres wykorzystania urlopu wychowawczego (tzw. wymiar). Ograniczają się one jedynie do sformułowania, iż świadectwo powinno informować o "wykorzystanym urlopie wychowawczym i podstawie prawnej jego udzielenia" oraz wyjaśniają, iż w przypadku gdy pracownik wykorzystywał więcej niż jeden urlop wychowawczy - pracodawca wskazuje odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, podając imię i nazwisko dziecka (por. "Sposób wypełniania świadectwa pracy", załącznik do rozporządzenia). Należy więc odwołać się do przepisów w sprawie udzielania urlopu wychowawczego. Te zaś określają jego wymiar w miesiącach. Ewentualny niepełny miesiąc można podać w dniach, co będzie bardziej czytelne niż ułamek miesiąca, chociaż ta ostatnia forma również nie powinna być kwestionowana. Gdy urlop jest wykorzystywany z przerwami, w celu określenia łącznego wymiaru stosuje się wytyczne resortu pracy z dnia 2 czerwca 2016 r.
W świadectwie pracy zawartym w załączniku do rozporządzenia, w ust. 6 pkt 5, obok podstawy prawnej udzielenia urlopu wychowawczego oraz jego wymiaru wpisuje się okres (okresy) wykorzystywania urlopu oraz liczbę jego części. Urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach ustalanych w oparciu o liczbę złożonych wniosków (art. 186 § 8 K.p.). Ponadto w świadectwie pracy wykazuje się w ust. 6 pkt 13 okresy nieskładkowe, przypadające w trakcie zatrudnienia. Zgodnie z art. 7 pkt 5 ustawy emerytalnej, do okresów nieskładkowych zalicza się urlop wychowawczy. Jak wyjaśnia ZUS (na stronie internetowej www.zus.pl), okresem nieskładkowym jest okres, za który nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Do 31 grudnia 1998 r. takim okresem był urlop wychowawczy. Od 1 stycznia 1999 r. osoba korzystająca z urlopu wychowawczego podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, o ile spełnia warunki określone w art. 9 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.). W świetle powyższego, zdaniem redakcji, w pierwszej kolejności należy ocenić do jakich okresów zalicza się urlop wychowawczy i na podstawie tego rozstrzygnięcia wykazać go bądź nie niezależnie od ust. 6 pkt 5, także w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy.
Przykład Pracownica korzystała z urlopu wychowawczego od 15 maja 2014 r. do 31 maja 2015 r. oraz od 17 lipca 2015 r. do 31 sierpnia 2016 r. Łącznie skorzystała z 26 miesięcy i 2 dni urlopu wychowawczego (pierwsza część wyniosła 12 miesięcy i 17 dni, a druga 13 miesięcy i 15 dni). Pracownica przez cały okres urlopu wychowawczego podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zatem okresy tego urlopu należy wykazać w ust. 6 pkt 5 świadectwa pracy (w miesiącach i dniach). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|