Pracownik na urlopie wychowawczym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 58 (1515) z dnia 19.07.2018
Zmiana warunków zatrudnienia w czasie urlopu wychowawczego
Zamierzamy złożyć wypowiedzenia zmieniające kilku pracownikom, w tym pracownicy aktualnie przebywającej na urlopie wychowawczym. Czy może ona otrzymać takie wypowiedzenie? Jeżeli tak, to czy przysługuje jej dodatek wyrównawczy?
Dokonanie wypowiedzenia zmieniającego w okresie przebywania przez pracownika na urlopie wychowawczym jest możliwe, ale tylko w pewnych sytuacjach. W pierwszej kolejności należy do nich wystąpienie upadłości lub likwidacji pracodawcy bądź okoliczności uzasadniających dyscyplinarne zwolnienie pracownika (art. 1868 K.p.). W tych sytuacjach pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę. Z uwagi na to, że przepisy o wypowiedzeniu definitywnym stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia warunków płacy lub pracy, możliwe jest również dokonanie wypowiedzenia zmieniającego. W pozostałych przypadkach wypowiedzenie zmieniające wobec pracownika na urlopie wychowawczym jest zasadniczo niedopuszczalne. Trzeba jednak pamiętać, że ochrona pracownika na tym urlopie ulega uchyleniu w sytuacji:
- wprowadzenia w drodze wypowiedzenia zmieniającego mniej korzystnych dla pracowników postanowień regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy; nie mają wówczas zastosowania przepisy szczególne ograniczające dopuszczalność wspomnianego wypowiedzenia,
- przeprowadzania zwolnień na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2016 r. poz. 1474 ze zm.).
Pracownicy korzystający z urlopu wychowawczego, których warunki pracy zostały zmienione w drodze wypowiedzenia zmieniającego, nie mają prawa do dodatku wyrównawczego. Nie przewidują go ani przepisy Kodeksu pracy wprowadzające wyjątki od ochrony pracownika na wspomnianym urlopie, ani ustawa o zwolnieniach grupowych. Dodatek wyrównawczy na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych należy się tylko osobom wymienionym w art. 5 ust. 5 tej ustawy, wśród których nie ma pracowników korzystających z urlopu wychowawczego.
Przykład Pracownica od kilku miesięcy przebywa na urlopie wychowawczym. W tym czasie, z powodów ekonomicznych leżących po stronie zakładu pracy, otrzymała wypowiedzenie zmieniające pogarszające jej warunki płacowe. Było to wypowiedzenie jednostkowe. Ponieważ pracodawca podlega ustawie o zwolnieniach grupowych (zatrudnia co najmniej 20 pracowników), było ono dopuszczalne. Jeżeli dotyczyłyby go wyłącznie przepisy Kodeksu pracy, dokonanie wypowiedzenia zmieniającego w przedstawionej sytuacji nie byłoby możliwe. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|