Pracownik na urlopie wychowawczym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 58 (1515) z dnia 19.07.2018
Wniosek o urlop wychowawczy wiąże pracodawcę
Niedługo zakończy się urlop rodzicielski pracownicy. Bezpośrednio po nim chce ona skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a później zamierza przejść na urlop wychowawczy. Czy w razie złożenia wniosku o urlop wychowawczy pracodawca musi go uwzględnić?
TAK. Terminowo złożony wniosek o urlop wychowawczy jest wiążący dla pracodawcy. Może go złożyć każdy pracownik zatrudniony w ramach stosunku pracy, który posiada co najmniej 6-miesięczny okres zatrudnienia. Chodzi przy tym o staż ogólny, a nie zakładowy u danego pracodawcy (art. 186 § 1 K.p.). Urlop wychowawczy może być udzielony do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Upływ powyższego terminu uniemożliwia złożenie wniosku o urlop wychowawczy, nawet jeżeli rodzic lub opiekun dziecka posiada status pracownika oraz wymagany okres zatrudnienia.
Wniosek o urlop wychowawczy powinien być złożony w odpowiednim terminie. W art. 186 § 7 K.p. termin ten został ustalony na co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Choć nie wynika to wprost z przepisów, przyjmuje się, że złożenie wniosku z uchybieniem terminu daje pracodawcy podstawę do jego odrzucenia. Jeżeli jednak taka sytuacja nie zachodzi, wniosek o urlop wychowawczy jest obligatoryjny dla pracodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|