Pracownik na urlopie wychowawczym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 58 (1515) z dnia 19.07.2018
Powtórne skorzystanie z urlopu wychowawczego
Po wykorzystaniu części urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko pracownica zrezygnowała z dalszej jego części i wróciła do pracy. Następnie przedłożyła zaświadczenie lekarskie poświadczające stan ciąży i zwolnienie lekarskie. Urodziła martwe dziecko i obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego może jeszcze złożyć wniosek o pozostałą część urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko?
Urlop wychowawczy udzielany jest w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 186 § 1 K.p.). Przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka, legitymującym się co najmniej 6-miesięcznym zatrudnieniem. Do 6-miesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop wychowawczy wynosi do 36 miesięcy. Urlop w podanym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka. Ponadto 1 miesiąc urlopu z należnych 36 miesięcy przysługuje każdemu z nich niezbywalnie. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów.
Skorzystanie z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej 1 miesiąca oznacza wykorzystanie przez rodzica lub opiekuna dziecka części niezbywalnej tego urlopu.
Wobec tego, jeden z rodziców albo opiekunów może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu. Natomiast rodzic (opiekun) może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu wychowawczego, gdy:
- drugi rodzic dziecka nie żyje,
- drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu,
- dziecko pozostaje pod opieką jednego opiekuna.
Urlop wychowawczy jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach. Liczbę tych części ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o ten urlop.
W przypadku skorzystania przez uprawnionego do urlopu wychowawczego z części urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie, liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu rodzicielskiego pomniejsza liczbę części urlopu wychowawczego (art. 1821c § 3 K.p.). Chodzi tu o urlop rodzicielski wykorzystany w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu (pobierania zasiłku za ten okres), jednak nie późniejszym niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
W omawianej sytuacji pracownica będzie mogła skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, pod warunkiem że nie wykorzystała w całości przysługującej jej puli tego urlopu i nie minął jeszcze rok, w którym dziecko kończy 6 lat. Przy czym musi złożyć wniosek o urlop wychowawczy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 186 § 7 K.p.). Wniosek pracownicy wiąże pracodawcę.
Warto dodać, że w kwestii liczby części urlopu wychowawczego, z których może skorzystać pracownik korzystający z odroczonej części urlopu rodzicielskiego na podstawie art. 1821c § 3 K.p., wypowiedziało się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na stronie internetowej dotyczącej urlopów związanych z rodzicielstwem.
Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie liczby części urlopu wychowawczego "(...) W praktyce oznacza to, że decydując się na wykorzystanie w późniejszym terminie, np. jednej części urlopu rodzicielskiego udzielonego na dziecko, w przypadku korzystania w przyszłości również z urlopu wychowawczego na to samo dziecko będzie można wykorzystać go już nie w 5 a tylko w 4 częściach. (...)". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|