Korekta rozliczeń w ZUS w razie wypłaty zasiłku zamiast wynagrodzenia chorobowego
Pracownikowi niezdolnemu do pracy przez cały czerwiec br. wypłaciliśmy w tym miesiącu wynagrodzenie chorobowe za 14 dni, a za pozostałe dni zasiłek chorobowy (w marcu br. ukończył on 50 lat). Obecnie zauważyliśmy błąd, bowiem za cały okres choroby przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe. W jaki sposób skorygować rozliczenia składkowe?
Pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, w bieżącym roku przysługuje wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy. Dopiero od przyszłego roku okres wypłaty tego świadczenia wyniesie 14 dni.
W bieżącym roku prawo do wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy zachowują pracownicy, którzy urodzili się najpóźniej 31 grudnia 1967 r.
W okolicznościach wskazanych w pytaniu pracodawca obowiązany jest dokonać korekty rozliczeń składkowych uznając wypłacony zasiłek chorobowy za wynagrodzenie za czas choroby. Komplet dokumentów rozliczeniowych korygujących będzie składał się z:
- raportu ZUS RCA, w którym pracodawca wykaże podstawę wymiaru składki zdrowotnej (z uwzględnieniem w niej kwoty wynagrodzenia chorobowego uznanego poprzednio za zasiłek chorobowy) oraz obliczoną od niej składkę zdrowotną,
- raportu ZUS RSA, w którym z kodem świadczenia/przerwy 331 zostanie wykazane wypłacone w czerwcu br. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby,
- deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, uwzględniającej pełne rozliczenie składek i wypłaconych w tym miesiącu świadczeń, po zmianach wynikających ze skorygowanych raportów.
W wyniku przesłania skorygowanych dokumentów na koncie pracodawcy w ZUS powstanie:
- niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne,
- niedopłata składki na ubezpieczenie zdrowotne (zasiłek chorobowy w przeciwieństwie do wynagrodzenia chorobowego nie stanowi podstawy wymiaru tej składki).
Powstałe zaległości pracodawca powinien uregulować wraz z należnymi odsetkami za zwłokę. Zaległość z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w całości obciąża pracodawcę. Z kolei składka zdrowotna jest finansowana przez pracownika. Pracodawca obowiązany jest dokonać jej obliczenia, pobrania z dochodu pracownika i odprowadzenia do ZUS. Potrącona ze środków pracownika składka zdrowotna podlega odliczeniu od podatku dochodowego - w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Pracodawca nie może jednak pobrać zaległej składki zdrowotnej z bieżącego wynagrodzenia pracownika bez jego zgody. Jeżeli pracownik wyrazi na to zgodę, wówczas dokonując rozliczeń składkowo-podatkowych za miesiąc, w którym to nastąpi, pracodawca od zaliczki na podatek dochodowy odliczy część tej składki.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|