Inne czynniki
Kolejnym czynnikiem, który również negatywnie wpływa na organizm pracownika biurowego, jest przewaga pracy siedzącej i wymuszona pozycja ciała. Jest to powód wielu dolegliwości, zwłaszcza bólowych, a długotrwała praca przy biurku często przyczynia się do występowania różnego rodzaju schorzeń kręgosłupa, niestety tego rodzaju przewlekłe choroby układu ruchu nie są uznawane za choroby zawodowe, co wynika z ich braku w wykazie chorób zawodowych.
Uwaga! Zgodnie z art. 2351 K.p., za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, znajdującym się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367), jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym".
Z obsługą komputera wiąże się natomiast występowanie przewlekłych chorób obwodowego układu nerwowego, takich jak zespół cieśni w obrębie nadgarstka, czy zespół rowka nerwu łokciowego. W ich przypadku są spełnione obydwie przesłanki dla uznania za chorobę zawodową - istnienie narażenia zawodowego (długotrwałe pisanie na komputerze wymuszające ułożenie łokci i nadgarstków w specyficznej pozycji) oraz fakt umieszczenia w wykazie chorób zawodowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|