Profilaktyczne badania lekarskie
Obowiązek przeprowadzenia badań profilaktycznych wynika z Kodeksu pracy (art. 229 K.p.), ale wskazuje na niego również przepis § 8 rozporządzenia w sprawie monitorów ekranowych. Pracodawca musi zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Tym odrębnym przepisem jest rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 2067), dalej rozporządzenie w sprawie badań.
Pracownik biurowy musi zostać poddany badaniom profilaktycznym:
- wstępnym (przy przyjmowaniu do pracy),
- okresowym (w trakcie zatrudnienia),
- kontrolnym (w razie niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni).
W załączniku 1 przytoczonego rozporządzenia zostały umieszczone wskazówki metodyczne (kierowane do lekarzy medycyny pracy) w sprawie rodzaju i zakresu ich przeprowadzania, w tym dla stanowisk, na których występują zagrożenia związane z obsługą monitorów ekranowych. Co do zasady, pracownik wykonujący zadania służbowe z wykorzystaniem komputera, powinien zostać poddany badaniom ogólnym, ze zwróceniem uwagi na skórę, układ ruchu w obrębie kończyn górnych i kręgosłupa szyjnego oraz wzrok. Badania okresowe dodatkowo zostały rozszerzone o konsultacje dermatologiczne ze względu na możliwość występowania trądziku różowatego (może się pojawić w wyniku naładowanych elektrostatycznie cząsteczek kurzu). Rozporządzenie zaleca ich przeprowadzanie co 4 lata. Pamiętać jednak należy, że ostateczną decyzję co do zakresu badań oraz ich częstotliwości podejmuje sam lekarz, kierując się nie tylko wytycznymi z przywołanego aktu prawnego, ale przede wszystkim wywiadem przeprowadzonym z zatrudnionym. Pracownik może więc nie być diagnozowany jedynie ze względu na zagrożenia wynikające z pracy przy monitorze ekranowym, ale także z powodu zaistnienia innych okoliczności, a zaświadczenie potwierdzające jego zdolność do pracy lekarz ma prawo wydać na okres krótszy niż wspomniane 4 lata (tak zresztą bywa najczęściej). Dla pracodawcy wyznacznikiem jest zawsze data wskazana przez lekarza na zaświadczeniu.
Badania profilaktyczne powinny być wykonywane na podstawie skierowania od pracodawcy, w którym zobowiązany jest on dokładnie wymienić zagrożenia, na jakie pracownik jest narażony na stanowisku. Oprócz tych związanych z pracą przy monitorach ekranowych (uciążliwości dla wzroku oraz układu ruchu), w miejscu zatrudnienia mogą występować również inne, w tym czynniki niebezpieczne (np. konieczność wchodzenia na drabinę w celu sięgnięcia po dokumenty), które pracodawca także ma obowiązek wskazać. Dodatkowo, w skierowaniu należy podać wymiar czasu pracy, może on bowiem być istotny dla powstawania ewentualnych schorzeń u pracownika - jest dodatkową wskazówką dla lekarza.
W myśl przepisu § 4 ust. 1a rozporządzenia w sprawie badań, skierowanie jest wydawane pracownikowi w dwóch egzemplarzach - jeden jest przeznaczony dla lekarza medycyny pracy, a drugi zostaje u zatrudnionego.
Ważne: Okresowe i kontrolne badania lekarskie wykonuje się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas nieobecności w związku z przeprowadzaniem badań, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych (art. 229 § 3 K.p.). |
Uwaga! Do wydawania zaświadczeń o przeciwwskazaniach lub braku przeciwwskazań do wykonywania pracy uprawnieni są jedynie lekarze medycyny pracy i tylko dokument wystawiony przez nich posiada moc prawną.
Po otrzymaniu zaświadczenia potwierdzającego zdolność pracownika do pracy lub jej brak, zatrudniony ma obowiązek dostarczyć pracodawcy jego oryginał.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|