Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
W myśl art. 2373 K.p., nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do obowiązków oraz okresowo. Obowiązek ten został potwierdzony w przepisie § 6 pkt 2 rozporządzenia w sprawie monitorów ekranowych, w którym na pracodawcę nałożono powinności związane z:
- informowaniem pracowników o wszystkich aspektach ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy na stanowiskach pracy, w tym o wynikach przeprowadzonej oceny warunków pracy oraz wszelkich środkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
- przeszkoleniem pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w trybie określonym w odrębnych przepisach.
Zakres oraz częstotliwość szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), dalej rozporządzeniu w sprawie szkoleń. W akcie tym podzielono pracowników na grupy, wśród których zostali wyodrębnieni między innymi pracownicy administracyjno-biurowi.
Przedstawione w tym akcie programy szkoleń różnią się ze względu na charakter wykonywanych obowiązków, ale także ze względu na etap zatrudnienia (zależą również od tego, czy dotyczą pracownika przyjmowanego do pracy, czy posiadającego już pewien staż), a to powoduje, że wyróżniamy szkolenie wstępne i szkolenia okresowe.
Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu, który polega na praktycznym zapoznawaniu pracownika z przestrzenią pracy, obowiązkami i zagrożeniami. Instruktaż ten musi trwać minimum 2 godziny lekcyjne (§ 1a pkt 1 rozporządzenia w sprawie szkoleń) i zostać przeprowadzony na podstawie programu szkoleniowego opracowanego przez pracodawcę (jeżeli organizuje szkolenie sam) albo przez firmę zewnętrzną (jeżeli to zadanie zleca). Program taki obejmuje:
- szkolenie wstępne z zakresu przepisów ogólnych, tzw. instruktaż ogólny, podczas którego pracownikom przekazywane są informacje na temat obowiązków powstałych ze stosunku pracy, wynikających z przepisów zewnętrznych oraz wewnętrznych (§ 8 pkt 1 rozporządzenia w sprawie szkoleń),
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy, tzw. instruktaż stanowiskowy, obejmujący informacje związane z konkretnym miejscem pracy - czynnościami, obowiązkami oraz występującymi na nim zagrożeniami (§ 8 pkt 2 rozporządzenia w sprawie szkoleń).
Szkolenie okresowe dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych może zostać zorganizowane raz na 6 lat, w wybranej formie, tj.:
- kursu, trwającego nie krócej niż 15 godzin lekcyjnych, składającego się z zajęć teoretycznych i praktycznych,
- seminarium, czyli wykładu trwającego nie krócej niż 5 godzin lekcyjnych,
- samokształcenia kierowanego, które polega na samodzielnym zapoznaniu się przez pracownika z dostarczonymi przez organizatora szkolenia materiałami, w szczególności przy zastosowaniu poczty, internetu i jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.
Poszczególne formy można ze sobą łączyć.
Ramowe programy z zakresu szkoleń okresowych zostały wskazane w rozporządzeniu w sprawie szkoleń, nie ma jednak żadnych przeszkód, aby pracodawca opracował je sam. Czas jego trwania wynosi minimum 8 godzin. Szkolenia odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|