Ryzyko zawodowe
Zarówno Kodeks pracy (art. 226 K.p.), jak i przepisy ogólne (§ 39a) wskazują, na obowiązek oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywanych pracach, w szczególności przy doborze wyposażenia. Podczas oceny ryzyka zawodowego uwzględnić należy wszystkie czynniki środowiska pracy występujące w przestrzeni pracy zatrudnionego. Uzyskane wyniki mogą obligować pracodawcę do zastosowania odpowiednich środków profilaktycznych oraz zmiany organizacji pracy w taki sposób, aby:
- zwiększyć poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników,
- wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć czynniki stanowiące zagrożenie.
W przepisach brak wskazówek na temat częstotliwości dokonywania oceny ryzyka zawodowego, niemniej z zasad jego przeprowadzania należy wnioskować, że powinno ono być wykonane zawsze wtedy, gdy:
- powstało nowe stanowisko pracy, lub
- zaszły zmiany na już istniejącym.
Obowiązek przeprowadzania oceny powinien tak naprawdę wynikać z aktualnego stanu faktycznego bezpieczeństwa, bowiem za każdym razem, gdy oszacowany poziom ryzyka będzie za wysoki, pracodawca jest zobligowany interweniować, a więc wprowadzać zmiany, a to powoduje konieczność dokonania kolejnej oceny (PN-N-18002:2011). Czynność tę pracodawca powinien wykonywać dopóty, dopóki wynik nie będzie zadawalający. Dopiero od momentu ustalenia, że stanowisko pracy nie powoduje dużych zagrożeń dla pracownika (zupełne ich wyeliminowanie najczęściej nie jest możliwe), a więc uznania, że jest ono w miarę bezpieczne, można zaprzestać oceny ryzyka zawodowego.
Niektórzy specjaliści zalecają powtórzenie oceny co parę lat, nawet jeżeli na stanowisku nie wprowadzono zmian. Ma to sens, ze względu chociażby na ewentualne zużycie sprzętu, co może powodować np. głośniejszą jego pracę. W tym zakresie jednak decyzja należy do zatrudniającego.
Pracodawca ma obowiązek prowadzenia dokumentacji związanej z omawianą problematyką. Dokument potwierdzający dokonanie oceny ryzyka zawodowego powinien uwzględniać w szczególności:
- opis ocenianego stanowiska pracy, w tym wyszczególnienie:
- stosowanych maszyn, narzędzi i materiałów,
- wykonywanych zadań,
- występujących na stanowisku niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych czynników środowiska pracy,
- stosowanych środków ochrony zbiorowej i indywidualnej,
- osób pracujących na tym stanowisku,
- wyniki przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego dla każdego z czynników środowiska pracy oraz niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko,
- datę przeprowadzonej oceny oraz osoby dokonujące oceny.
Pracownicy muszą być z powyższymi elementami zapoznani, co potwierdzają własnoręcznym podpisem.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|