Zwolnienie pracodawcy z opłacania składki na Fundusz Pracy za bezrobotnego poniżej 30. roku życia
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za skierowanych zatrudnionych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Tak stanowi art. 104c ustawy o promocji zatrudnienia. Zgodnie z powołanym przepisem, zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ww. Fundusz przysługuje pracodawcy w stosunku do zatrudnionych pracowników skierowanych do pracy przez urząd pracy, jeżeli spełnione zostaną łącznie dwa warunki:
- osoba bezrobotna w dniu nawiązania stosunku pracy nie ma ukończonych 30 lat (dzień nawiązania stosunku pracy musi być wcześniejszy niż dzień 30. urodzin) oraz
- podjęcie zatrudnienia nastąpi na podstawie skierowania z urzędu pracy.
Przy czym zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej drugi z warunków uważa się za spełniony także, gdy pracodawca zatrudnił bezrobotnego po zakończonym stażu, o ile wcześniej we wniosku o jego zorganizowanie lub w innym dokumencie związanym z jego organizacją zobowiązał się do takiego zatrudnienia. Wówczas skierowanie do odbycia stażu traktuje się jak skierowanie tej osoby do pracy u danego pracodawcy (por. interpretacja indywidualna MRPiPS z 27 stycznia 2017 r., znak DF.I.4025.8.2016.AP). Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy nie ustaje, jeśli w trakcie jego trwania pracownik ukończył 30. rok życia.
Uwaga! Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy przysługuje tylko w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy. Zwolnienia tego nie stosuje się do przychodów pracowników, w stosunku do których pracodawca korzysta z przedmiotowego zwolnienia, uzyskiwanych z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, zawartej z własnym pracodawcą lub wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy.
Przykład |
Pracodawca na podstawie skierowania z powiatowego urzędu pracy zatrudnił od 12 stycznia 2017 r. na czas nieokreślony osobę bezrobotną urodzoną 14 września 1987 r.
Ponieważ w dniu nawiązania stosunku pracy nie miała ona ukończonych 30 lat, pracodawcy od 1 lutego 2017 r. przysługuje zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy.
Ukończenie przez pracownika w dniu 14 września 2017 r. wieku 30 lat nie wpłynęło na korzystanie ze zwolnienia z obowiązku opłacania składki na ww. Fundusz - pracodawcy przysługuje ono do 31 stycznia 2018 r.
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy odnosi się do kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypłaconych (postawionych do dyspozycji) pracownikowi w okresie obowiązywania tego uprawnienia (bez znaczenia jest za jaki okres należne są wypłaty).
Przykład |
Pracodawca od 3 lipca 2017 r. zatrudnił na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownika w wieku 28 lat skierowanego z urzędu pracy.
Pracodawca jest zwolniony z opłacania za niego składki na Fundusz Pracy w okresie od 1 sierpnia 2017 r. do 31 lipca 2018 r.
Wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc pracodawca dokonuje 10. dnia następnego miesiąca. A zatem 10 sierpnia 2017 r. pracownik uzyskał wynagrodzenie za lipiec 2017 r. Od tego wynagrodzenia pracodawca nie opłaca składki na Fundusz Pracy.
Zgodnie ze stanowiskiem ZUS zawartym we wcześniej powołanym poradniku: "(...) W sytuacji, gdy ze skierowanym bezrobotnym, który nie ukończył 30 lat, zawarta zostanie umowa na okres krótszy niż 12 miesięcy, po której bezpośrednio (bez dnia przerwy) zawierana jest kolejna umowa o pracę, kontynuowanie w ramach kolejnej umowy zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy, aż do upływu 12 miesięcznego okresu jest możliwe, jeśli w momencie nawiązania stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę, zatrudniana osoba spełnia warunek wieku, tj. nie ukończyła 30 lat. (...)".
Przykład |
Pracodawca na podstawie skierowania z powiatowego urzędu pracy zatrudnił od 8 maja br. na czas określony (do 31 października br.) osobę bezrobotną w wieku 27 lat. Ponieważ w dniu nawiązania stosunku pracy nie miała ona ukończonych 30 lat, pracodawcy od 1 czerwca do 31 października 2017 r. przysługiwało zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy.
Od 1 listopada br. pracodawca zawarł z tą osobą kolejną umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca może kontynuować zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy do 31 maja 2018 r.
Przykład |
Przyjmujemy dane z poprzedniego przykładu, z tym że pracownik urodził się 21 sierpnia 1987 r.
Pracodawcy przysługiwało zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy tylko do 31 października 2017 r., ponieważ w dniu nawiązywania kolejnej umowy o pracę (1 listopada br.) pracownik miał już ukończone 30 lat.
Gdyby pracodawca od razu zawarł umowę o pracę na okres przynajmniej do 31 maja 2018 r., to do tego czasu byłby uprawniony do zwolnienia z opłacania składek na ww. Fundusz za tego pracownika (czyli przez 12 miesięcy, licząc od 1 czerwca 2017 r.).
W razie przejęcia pracowników w trybie art. 231 K.p. pracodawcy przejmującemu przysługuje prawo do kontynuowania 12-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składki na Fundusz Pracy za pracownika, w stosunku do którego poprzedni pracodawca korzystał z tego uprawnienia (por. str. 11 niniejszego opracowania).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|