Zwolnienie ze względu na wiek osoby ubezpieczonej
Składki na Fundusz Pracy opłaca się za pracowników oraz zleceniobiorców, którzy nie osiągnęli wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn (art. 104b ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia).
Przykład |
Pracodawca zatrudnia dwóch mężczyzn na podstawie umowy o pracę w wieku odpowiednio 61 lat i 63 lata. Ponadto na podstawie umowy zlecenia zatrudnia kobietę w wieku 57 lat (ze zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym). Pracodawca za ww. osoby nie opłaca składek na Fundusz Pracy.
W sytuacji gdy osoby, za które istnieje obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy, wiek odpowiednio 55 lat i 60 lat osiągają w trakcie miesiąca kalendarzowego, to nie opłaca się za nich składek na Fundusz Pracy od następnego miesiąca, z zastrzeżeniem, że w razie ukończenia ww. wieku pierwszego dnia danego miesiąca - nie opłaca się tej składki już od tego miesiąca.
Przykład |
W spółce z o.o. zatrudniony jest pracownik, który 10 listopada 2017 r. ukończył 60 lat. Spółka nie opłaca składki na Fundusz Pracy za tego pracownika od 1 grudnia 2017 r.
Gdyby pracownik ukończył wiek 60 lat w dniu 1 listopada 2017 r., to spółka od 1 listopada 2017 r. nie miałaby obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy za tego pracownika.
ZUS w piśmie z 16 marca 2015 r. przesłanym do naszego Wydawnictwa dodatkowo wyjaśnił, że: "(...) Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za osoby, które ukończyły 55 lub 60 lat w trakcie miesiąca kalendarzowego przysługuje począwszy od następnego miesiąca. Oznacza to, że od wszelkich przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wypłaconych (postawionych do dyspozycji) w miesiącu następującym po miesiącu, w którym pracownik ukończył wskazany wiek, składka na FP i FGŚP nie jest już opłacana, z zastrzeżeniem tych sytuacji, gdy 55 lub 60 urodziny przypadają pierwszego dnia danego miesiąca - wówczas zwolnienie z obowiązku opłacania tych składek przysługuje już od tego miesiąca, ponieważ w dniu swoich 55. czy 60. urodzin dana osoba jest osobą, która osiągnęła odpowiednio wiek 55 lub 60 lat.".
Przykład |
Pracodawca zatrudnia pracownicę, która w dniu 15 listopada 2017 r. ukończyła 55 lat, a tym samym nie opłaca za nią składek na Fundusz Pracy począwszy od 1 grudnia 2017 r. Wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc pracodawca dokonuje 10. dnia następnego miesiąca.
W dniu 8 grudnia 2017 r. (10 grudnia wypada w niedzielę) pracownica otrzymała wynagrodzenie za listopad br. Ponadto w grudniu br. otrzyma premię za II półrocze 2017 r. Od wypłat dokonanych pracownicy w grudniu br. (bez względu na to za jaki okres są one należne) pracodawca nie opłaca już składki na Fundusz Pracy (FGŚP).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|