Termin opłacania składek
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778), dalej ustawy o sus, płatnik składek zobowiązany jest do opłacania składek za dany miesiąc, nie później niż:
- do 10. dnia następnego miesiąca - dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
- do 5. dnia następnego miesiąca - dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
- do 15. dnia następnego miesiąca - dla pozostałych płatników.
Ważne: W przypadku, gdy ostatni dzień terminu opłacania składek przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. |
Tak wynika z art. 12 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.) w związku z art. 31 ustawy o sus.
Płatnik składek zobowiązany jest do opłacania należności z tytułu składek w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek lub obciążenia rachunku płatniczego płatnika w instytucji płatniczej w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2003). Powyższe nie ma zastosowania do płatników składek będących osobami fizycznymi, jeżeli nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych (art. 47 ust. 4b i 4c ustawy o sus). Ponadto płatnik składek będący mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej może opłacać należności z tytułu składek również w formie przekazu pocztowego lub w formie przekazu pieniężnego za pośrednictwem instytucji płatniczej lub biura usług płatniczych w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych - art. 47 ust. 4e ustawy o sus.
W ww. terminie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne, płatnik składek zobowiązany jest również opłacać składki na Fundusz Pracy i FGŚP.
Za termin dokonania zapłaty składek uważa się:
- przy zapłacie gotówką - dzień wpłacenia kwoty składek na rachunek ZUS w banku, w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, w biurze usług płatniczych lub w instytucji płatniczej,
- w obrocie bezgotówkowym - dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika, rachunku płatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub rachunku płatniczego płatnika w instytucji płatniczej na podstawie polecenia przelewu (art. 60 § 1 Ordynacji podatkowej w związku z art. 31 ustawy o sus).
Jeżeli płatnik opłaca składki w formie bezgotówkowej, to wpłata z tytułu należnych składek może zostać uznana za terminową, jeśli najpóźniej w obowiązującym danego płatnika terminie płatności nastąpiło obciążenie jego rachunku bankowego.
W razie nieprzekazania składek w obowiązującym terminie, płatnik składek ma obowiązek uiścić odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych w Ordynacji podatkowej, o których piszemy w dalszej części niniejszego opracowania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|