Raporty ZUS za pracownicę zatrudnioną do dnia porodu
Jedna z naszych pracownic ma przedłużoną umowę o pracę do dnia porodu, którego termin został wyznaczony pod koniec kwietnia 2018 r. Od prawie 5 miesięcy pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim i obecnie pobiera z ZUS zasiłek chorobowy. W jaki sposób powinniśmy sporządzić za nią raporty za miesiąc, w którym urodzi dziecko? Od kiedy powinniśmy wyrejestrować ją z ubezpieczeń?
Pracownicy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom w ZUS (społecznym i zdrowotnemu) od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. W omawianym przypadku dzień porodu będzie ostatnim dniem trwania stosunku pracy i jednocześnie też ostatnim dniem ubezpieczenia pracownicy w ZUS. Pracodawca powinien więc wyrejestrować ją z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA od następnego dnia, w którym urodzi ona dziecko.
Jeżeli w miesiącu, w którym nastąpi poród, pracodawca nie dokona na rzecz pracownicy żadnych wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek, to za ten miesiąc powinien sporządzić za nią jedynie raport ZUS RSA (z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10). Wykaże w nim okres, za który przysługuje jej z ZUS (za ten miesiąc) zasiłek chorobowy oraz zasiłek macierzyński (przykład).
Gdyby jednak w miesiącu, w którym pracownica urodzi dziecko, pracodawca dokonał jej wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek ZUS (np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy), to - oprócz raportu ZUS RSA - musiałby sporządzić też za nią raport ZUS RCA (z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10), z naliczonymi składkami ubezpieczeniowymi od dokonanej wypłaty. Jeśli taka wypłata nastąpiłaby w następnym miesiącu po ustaniu stosunku pracy, wówczas składki należałoby rozliczyć w raporcie ZUS RCA sporządzonym za ten miesiąc, wykazując w nim pracownicę z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00.
Przykład Pracownica zatrudniona na czas określony miała przedłużoną umowę o pracę do dnia porodu. Zakładamy, że poród nastąpi w dniu 27 kwietnia 2018 r. i do tego czasu będzie ona przebywała na zwolnieniu lekarskim i pobierała z ZUS zasiłek chorobowy. Natomiast od 27 kwietnia br. pracownica będzie pobierała z ZUS zasiłek macierzyński. W kwietniu 2018 r. pracodawca nie dokona jej żadnych wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych. W dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za kwiecień 2018 r. pracodawca wykaże pracownicę (z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10) jedynie w raporcie ZUS RSA, podając w nim:
Pracodawca nie wypłaci zasiłku chorobowego ani zasiłku macierzyńskiego. Nie powinien więc podawać w raporcie ZUS RSA kwoty wypłaty. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|