Zgłoszenie do ubezpieczeń pracowników i zleceniobiorców
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym wszystkich ryzyk (tj. emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu) oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązek tych ubezpieczeń dla pracowników powstaje z dniem nawiązania stosunku pracy, a wygasa z dniem jego ustania. Zgłoszenia pracowników do ubezpieczeń w ZUS dokonuje pracodawca jako płatnik składek. Powinien to zrobić w terminie 7 dni od daty powstania stosunku pracy.
Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a dopiero, gdy go nie określono - w dniu zawarcia umowy. Tak wynika z art. 26 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.). Przepis ten zezwala na podpisanie umowy o pracę wcześniej niż przypada pierwszy dzień wykonywania przez pracownika pracy (nawiązania stosunku pracy). Oznacza to, że datą nawiązania stosunku pracy jest data rozpoczęcia pracy, jeżeli została ona wskazana w umowie o pracę, a jeśli daty tej nie określono, wówczas jest nią data zawarcia umowy. Przykładowo osobę, z którą pracodawca zawarł umowę o pracę w dniu 30 marca 2018 r., i jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania wskazał 3 kwietnia 2018 r., należało zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od 3 kwietnia br.
Zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pracodawca dokonuje na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 X X.
Z kolei osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (zwanymi zleceniobiorcami), podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Charakter dobrowolny dla zleceniobiorców ma wyłącznie ubezpieczenie chorobowe. Obowiązkowe jest również dla tych osób ubezpieczenie zdrowotne. Wszystkim obowiązkowym ubezpieczeniom zleceniobiorcy podlegają od dnia oznaczonego w umowie zlecenia, jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania, do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Zleceniodawca (jako płatnik składek) dokonuje zgłoszenia zleceniobiorcy do obowiązkowych ubezpieczeń na druku ZUS ZUA (lub ZUS ZZA - jeśli zleceniobiorca podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu) z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11. Powinien tego dokonać w terminie 7 dni od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania. Jeśli np. umowa zlecenia została podpisana ze zleceniobiorcą 25 kwietnia 2018 r., ale zleceniobiorca zacznie ją wykonywać - zgodnie z umową - od 7 maja 2018 r., to zleceniodawca powinien go zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń w ZUS od 7 maja 2018 r.
Druki ZUS ZUA i ZUS ZZA dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Składki ZUS.
Zgłoszeniu do ubezpieczeń nie podlegają zleceniobiorcy będący uczniami szkół lub studentami, do ukończenia 26 lat (pod warunkiem, że umowa zlecenia nie jest zawarta z podmiotem, z którym łączy ich jednocześnie stosunek pracy lub nie wykonują umowy zlecenia na rzecz podmiotu z którym mają zawartą umowę o pracę).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|