Opłacanie składek na FP i FGŚP
Składkę na FP nalicza się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania jej rocznego limitu), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2018 r. - 2.100 zł). Przeliczenia podstawy na okres miesiąca dokonuje się m.in. w przypadku zatrudnienia pracownika w trakcie miesiąca, któremu ustalono wynagrodzenie na poziomie minimalnej płacy czy jego choroby trwającej przez część miesiąca. Ustala się wówczas, jaka byłaby podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych, gdyby pracownik przepracował cały miesiąc.
Wykaz osób, za które należy opłacać składkę na FP, zawiera art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia... (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.). Wśród nich wymienia się m.in. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, wykonujące umowę zlecenia oraz inne osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (np. przedsiębiorców oraz osoby współpracujące z przedsiębiorcami). Jeżeli kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego limitu tej podstawy) pochodzą z różnych źródeł, wówczas obowiązkową składkę na FP opłaca się, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
Obowiązek opłacania składki na FGŚP dotyczy pracodawców, o których mowa w art. 10 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1256 ze zm.). Składkę na ten Fundusz generalnie powinni oni opłacać za pracowników. Dla celów jej opłacania, za pracownika uważa się jednak nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale również inne osoby wykonujące pracę zarobkową, podlegające z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, np.: pracowników (także będących członkami rodziny pracodawcy będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, ubezpieczonych w ZUS jako osoby współpracujące), zleceniobiorców, chałupników. Składkę na FGŚP nalicza się wyłącznie za okres obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Wynosi ona 0,10% podstawy wymiaru. Ustala się ją od wypłat stanowiących podstawę naliczenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe, ale bez jej rocznego ograniczenia.
Składek na FP i FGŚP nie opłaca się za osoby, które ukończyły wiek co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|