Termin złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę
W ubiegłym roku przez błędy pracownicy zatrudnionej na stanowisku kierowniczym firma poniosła znaczne straty. Wówczas nie podjęto żadnych działań odnośnie jej zatrudnienia. W drugiej połowie br. w wyniku przeprowadzanej kontroli stwierdzono, że spowodowały one dalsze konsekwencje dla firmy. Po ustaleniu tych faktów pracownicy wypowiedziano umowę o pracę wskazując jako przyczynę utratę zaufania do niej, spowodowaną niewłaściwym działaniem w zakresie zarządzania, co skutkowało znaczną szkodą dla spółki i utratą jej wiarygodności. Pracownica zamierza złożyć odwołanie do sądu twierdząc, że wypowiedzenie jest już spóźnione, a podana przyczyna nieaktualna. Czy jej zarzuty są uzasadnione?
Wypowiedzenie umowy o pracę jest możliwe także po upływie znacznego okresu od daty zdarzenia uzasadniającego jej rozwiązanie, o ile przyczyna dokonania tej czynności jest nadal aktualna i uzasadnia zakończenie zatrudnienia.
W prawie pracy nie ma przepisu określającego termin dokonania pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę. Upływ czasu między złożeniem wypowiedzenia a okolicznościami go uzasadniającymi może być wynikiem np. długotrwałej choroby pracownika, urlopu uniemożliwiającego wręczenie wypowiedzenia, czy toczącym się postępowaniem wyjaśniającym, potwierdzającym zarzuty stawiane pracownikowi, ewentualnie kolejnym uchybieniem, które wraz z poprzednim uzasadnia przypuszczenie, że postępowanie pracownika nie ulegnie poprawie. Tak więc w istocie decydować tu będą okoliczności faktyczne danego przypadku i uzasadnienie pracodawcy, dlaczego pomimo upływu czasu uważa, że należy zwolnić danego pracownika.
Okoliczności uzasadniające wypowiedzenie umowy o pracę po upływie dłuższego okresu mogą stać się nieaktualne lub niewystarczające do rozwiązania stosunku pracy. Dlatego też w razie ewentualnego sporu przed sądem, pracodawca będzie musiał wykazać, że podana pracownikowi przyczyna była nadal aktualna i uprawniała do rozwiązania umowy.
Możliwość złożenia pracownikowi skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę trwa dopóki przyczyna przyjęta przez pracodawcę nie straciła aktualności.
Tak wskazał SN w wyroku z 21 września 2001 r. (sygn. akt I PKN 612/00, OSNP 2003/16/383).
Zaznaczyć należy, że w orzecznictwie sądowym przyjmowano, iż wypowiedzenie może być dokonane maksymalnie do roku od daty zaistnienia okoliczności uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę. Sąd Najwyższy w wyroku z 23 listopada 2010 r. (sygn. akt I PK 105/10, M.P.Pr. 2011/4/201) uznał, że wynikający z art. 113 § 1 K.p. termin zatarcia ukarania pracownika karą porządkową może stanowić w drodze analogii wyznacznik utraty możliwości powołania się przez pracodawcę w wypowiedzeniu na zdarzenie, które miało miejsce przeszło rok przed dokonanym wypowiedzeniem.
W orzecznictwie wskazywano też na istotne znaczenie momentu, w którym pracodawca dowiedział się o okolicznościach uzasadniających wypowiedzenie umowy. Kluczowe jest ustalenie, czy dana przyczyna zdezaktualizowała się oraz czy pracodawca mógł wcześniej podjąć odpowiednie kroki i zareagować na działania pracownika. Zwracał na to uwagę Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 18 października 2016 r. (sygn. akt I PK 236/15) uznając, że w tej konkretnej sprawie przesłanki wypowiedzenia pracownikom stosunków pracy nie były już aktualne wobec upływu znacznego okresu czasu (co najmniej 1,5 roku) od popełnienia przez nich zarzucanych im czynów, jak również wobec faktu, że pracodawca nie podjął żadnych działań po uzyskaniu informacji o okolicznościach uzasadniających wypowiedzenie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|