Ustalenie okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony na przełomie stażowym
Pracownik zatrudniony od 1 września 2015 r. na czas nieokreślony w dniu 14 sierpnia br. złożył pismo w sprawie rozwiązania stosunku pracy. Jaki okres wypowiedzenia go obowiązuje?
Pracownika obejmuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, pomimo że w momencie podjęcia decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę, jeszcze nie posiadał 3-letniego stażu.
Okres wypowiedzenia umów na czas nieokreślony (także na czas określony) jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata (art. 36 § 1 K.p.).
Do stażu wlicza się wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy, także przerwane, a ponadto okresy zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli jego zmiana nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 K.p. (przejęcie), a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika, np. w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę (art. 36 § 11 K.p.).
Dla celów ustalenia długości wypowiedzenia, do zakładowego stażu pracy przyjmuje się okres pracy jaki pracownik osiągnie do dnia rozwiązania stosunku pracy, czyli do ostatniego dnia trwania umowy, a nie do dnia złożenia wypowiedzenia albo rozpoczęcia jego biegu.
Tak też wskazał Sąd Najwyższy w wyrokach z 11 maja 1999 r., sygn. akt I PKN 34/99, OSNP 2000/14/544 i z 6 lipca 2011 r., sygn. akt II PK 12/11.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 maja 1999 r.: "(...) Nie ma żadnego uzasadnienia prawnego założenie, że staż zatrudnienia u danego pracodawcy znaczy co innego niż okres trwający od chwili nawiązania stosunku pracy do jego ustania (rozwiązania), które w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Trafny jest argument, że (...) żaden przepis Kodeksu pracy nie daje podstawy do odmiennego traktowania okresu wypowiedzenia, który jest okresem zatrudnienia (...)".
Omawiane regulacje związane z ustalaniem terminu wypowiedzenia, dotyczą zarówno jednej, jak i drugiej strony stosunku pracy (por. wyrok SN z 29 października 2007 r., sygn. akt II PK 56/07, OSNP 2008/23-24/350). Nie ma więc znaczenia, czy oświadczenie o rozwiązaniu umowy składa pracownik, czy pracodawca. Ponadto, nawet gdy okres wypowiedzenia zostanie wskazany błędnie, to i tak umowa rozwiąże się z upływem właściwego terminu (art. 49 K.p. i uchwała SN z 19 maja 1992 r., sygn. akt I PZP 26/92, OSNC 1993/1-2/8). Za okres ten przysługuje zatrudnionemu wynagrodzenie. Jeżeli jednak obydwie strony stosunku pracy uznają, że korzystne dla nich jest zakończenie współpracy wcześniej, mogą się co do tego porozumieć. Ewentualność taka została przewidziana w art. 36 § 6 K.p. W myśl powołanego przepisu, strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu w jakim doszło do rozwiązania tej umowy.
Do przerwanych okresów zatrudnienia, naszym zdaniem, na mocy art. 300 K.p. należy stosować art. 114 K.c. Oznacza to, że dla ustalenia zakładowego stażu pracy sumuje się pełne kolejne nieprzerwane miesiące, a ponadto sumuje się dni "wystające" poza pełne miesiące, przyjmując 30 dni za jeden miesiąc.
Przykład 1
W dniu 14 sierpnia 2018 r. pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownikowi zatrudnionemu od 1 września 2015 r. na czas nieokreślony. Po otrzymaniu wypowiedzenia, tj. 31 sierpnia br., pracownik osiągnął 3-letni staż zakładowy, a tym samym objął go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Umowa o pracę rozwiąże się z dniem 30 listopada 2018 r.
Zakładamy, że pracownik z poprzedniego przykładu jest zatrudniony od 1 października 2015 r. W trakcie wypowiedzenia, tj. 30 września br. osiągnął 3-letni staż zakładowy. Wobec tego objęło go również 3-miesięczne wypowiedzenie. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|