Rozwiązanie umowy o pracę zawartej przed nawiązaniem stosunku pracy
Z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem podpisaliśmy umowę o pracę na czas nieokreślony z osobą o bardzo wąskiej specjalizacji. Jako dzień rozpoczęcia pracy wskazaliśmy 1 grudnia 2018 r. Wobec wycofania się inwestora z projektu nie będziemy mieli dla zatrudnionego odpowiedniej pracy. Czy możemy wypowiedzieć umowę? Czy obowiązuje nas jakiś okres wypowiedzenia?
Kodeks pracy przewiduje możliwość podpisania umowy o pracę wcześniej, niż rozpoczęcie jej faktycznego świadczenia. W myśl bowiem art. 26 K.p., stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy i dopiero gdyby takiego terminu nie wskazano, w dniu jej zawarcia. Czasu pomiędzy zawarciem umowy (podpisaniem dokumentu), a nawiązaniem stosunku pracy (rozpoczęciem świadczenia pracy), nie należy traktować jako okresu zatrudnienia, w związku z czym osobie, która ma dopiero podjąć pracę, nie przysługują uprawnienia pracownicze. Gdy się jednak okaże, że w omawianym okresie, któraś ze stron chciałaby zrezygnować z podpisanego zobowiązania, to będzie to możliwe.
Z żadnego przepisu nie wynika zakaz rozwiązania (w tym za wypowiedzeniem) umowy o pracę przed nawiązaniem się stosunku pracy ani też nie wynika możliwość rozwiązania takiej umowy wyłącznie w czasie zatrudnienia (por. wyrok SN z 29 października 2007 r., sygn. akt II PK 56/07, OSNP 2018/23-24/350).
W tym przypadku, do długości okresu wypowiedzenia należy stosować art. 36 § 1 pkt 1 K.p. W razie więc, gdy pracownik nie pozostawał wcześniej z tym samym pracodawcą w stosunku pracy lub gdy strony w umowie o pracę nie przedłużyły ustawowego okresu jej wypowiedzenia, będzie on wynosił 2 tygodnie.
Problematyczna może okazać się sytuacja, gdy okres wypowiedzenia w części pokryje się z okresem nawiązania i następnie trwania zatrudnienia, czyli na przykład wtedy, gdy oświadczenie zostanie złożone niedługo przed mającym nastąpić rozpoczęciem pracy. Wówczas pracodawca powinien umożliwić podjęcie zatrudnienia, ewentualnie zwolnić zainteresowanego z obowiązku pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Z kolei pracownik jest zobowiązany podjąć pracę do końca okresu wypowiedzenia, a w razie gdy tego nie uczyni, pracodawca będzie miał prawo uznać jego nieobecność za nieusprawiedliwioną.
Wskazanie w umowie o pracę terminu jej nawiązania powoduje, że stosunek pracy powstaje w określonej dacie niezależnie od tego, czy pracownik przystąpi do wykonywania pracy (por. wyrok SA w Gdańsku z 4 marca 2016 r., sygn. akt III AUa 1675/15).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|