Podział urlopu rodzicielskiego
Żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem:
- pierwszej, która w przypadku:
- urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
- przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie,
- sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni (art. 1821c § 4 K.p.).
Przykład |
Pracownica, która urodziła dziecko 12 października 2018 r. oraz jej mąż, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy zlecenia, od dnia 1 marca 2019 r. (po wykorzystaniu przez pracownicę 20 tygodni urlopu macierzyńskiego) zamierzają skorzystać po kolei z 10 tygodni odpowiednio urlopu rodzicielskiego oraz zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Pozostałe 12 tygodni tego urlopu (32 tyg. - 10 tyg. x 2) rodzice będą mogli wziąć bezpośrednio po poprzedniej części, albo w terminie późniejszym (do końca roku, w którym dziecko ukończy 6 lat), w całości albo w dwóch częściach, z których jedna wyniesie co najmniej 8 tygodni. Ostatnia będzie mogła wynieść 4 tygodnie, na co pozwala wyjątek zawarty w art. 1821c § 4 K.p.
Ważne: Liczbę części urlopu rodzicielskiego (nie więcej niż 4) ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu. W liczbie wykorzystanych części urlopu uwzględnia się także liczbę wniosków o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części, złożonych przez ubezpieczoną-matkę dziecka lub ubezpieczonego-ojca dziecka (art. 1821d § 2 K.p.). |
Przykład |
Załóżmy, że pracownica, o której mowa w poprzednim przykładzie oraz jej małżonek wykorzystają po 8 tygodni odpowiednio urlopu rodzicielskiego oraz zasiłku za okres tego urlopu, czyli łącznie 16 tygodni uprawnienia. Pozostanie do wykorzystania 16 tygodni (32 tyg. - 2 x 8 tyg.). Należy uznać, że wykorzystają w sumie dwie z czterech części urlopu rodzicielskiego. Pozostaną im maksimum dwie, w drodze których będą mogli wykorzystać urlop (pobierać zasiłek) w przykładowym wymiarze: jedno z nich w dwóch częściach po 8 tygodni, oboje jednocześnie 8 tygodni, jedno z nich 10 tygodni, a następnie drugie 6 tygodni, itd. Jeżeli jednak nie wyczerpią limitu w dwóch częściach, pozostała część przepadnie.
Ważne: Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy (art. 1821d § 3 K.p.). |
Przykład |
Pracownica złożyła wniosek o pełny urlop rodzicielski w zwykłym trybie (pod koniec urlopu macierzyńskiego), jednak okazało się, że z powodu słabej koniunktury korzystniej dla finansów rodziny będzie, jeżeli dzieckiem zajmie się jej mąż, który prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą i podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Powyższe będzie możliwe po złożeniu przez pracownicę wniosku w sprawie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego i powrotu do pracy, o ile zostanie on zaakceptowany przez pracodawcę.
Uwaga! Z przepisu art. 1821d § 3 K.p. wynika, że: "(...) Pracodawca nie ma bezwzględnego obowiązku wyrażenia zgody na wcześniejszy powrót do pracy pracownika, który składał wnioski o urlop rodzicielski w trybie wskazanym w komentowanym przepisie (...)" (por. I. Jaroszewska-Ignatowska, Kodeks pracy, Komentarz dla praktyków, wyd. ODDK Gdańsk 2016, str. 805). Przyczyna odrzucenia wniosku powinna być jednak rzeczywista i obiektywna.
Przykład |
Pracownica przebywająca na urlopie rodzicielskim udzielonym w trybie art. 1821d § 1 K.p. na 20 tygodni, po 4 tygodniach złożyła wniosek o wcześniejszy powrót do pracy. Na jej miejsce zatrudniono osobę na zastępstwo, nie jest to jednak usprawiedliwiony powód odrzucenia wniosku urlopowanej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|