Organizacja czasu pracy podczas łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą
W kwestii organizacji czasu pracy w okresie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu stanowisko zajęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jak wyjaśnił resort pracy w piśmie powołanym w poprzednim ustępie: "(...) to pracodawca ustala pracownikowi rozkład jego czasu pracy. Pracodawca jest bowiem, zgodnie z art. 94 pkt 2 Kodeksu pracy, zobowiązany organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy, jak również osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy. (...)".
Konkretny rozkład czasu pracy może więc przewidywać różnej długości dniówki, a praca może być wykonywana we wszystkie bądź tylko niektóre dni robocze, nie dłużej niż 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.). Powinien on także przewidywać minimalny, co najmniej 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy i co najmniej 35-godzinny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy (art. 132 i 133 K.p.). Przypominamy, że sposób organizowania pracy podczas łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu był przedmiotem analizy resortu pracy również na stronie internetowej omawiającej problematykę uprawnień rodzicielskich (www.rodzicielski.gov.pl).
W powołanym wyżej wyjaśnieniu, resort pracy odniósł się także do możliwości zlecania pracownikowi łączącemu urlop rodzicielski z pracą na część etatu pracy pozarozkładowej. Zdaniem Ministerstwa: "(...) nie jest możliwe polecenie pracownikowi pracy ponadwymiarowej (wykraczającej poza godziny jego pracy zaplanowane w rozkładzie czasu pracy w ramach 8 godzinnego dobowego wymiaru jego czasu pracy). Przykładowo, jeżeli pracownik w danym dniu ma zaplanowane 4 godziny pracy (od 8:00 do 12:00) i w następnych 4 godzinach (od 12:00 do 16:00) korzysta z urlopu rodzicielskiego, nie jest możliwe polecenie pracownikowi pracy ponadwymiarowej (np. od 12:00 do 14:00).
W omawianym przypadku wydaje się natomiast możliwe polecenie pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych, z przyczyn o których mowa w art. 151 § 1 Kodeksu pracy. Przykładowo, jeżeli pracownik w danym dniu ma zaplanowaną pracę w godzinach 8:00-12:00, a z urlopu rodzicielskiego korzysta w godzinach 12:00-16:00, to pracodawca może polecić mu pracę nadliczbową począwszy od godziny 16:00, uwzględniając konieczność zapewnienia co najmniej 11-godzinnego odpoczynku dobowego. (...)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|