Przerwanie urlopu macierzyńskiego w wyniku hospitalizacji dziecka
W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala (art. 181 K.p.).
Przykład |
Pracownica 17 października 2018 r. urodziła dziecko, które wypisano do domu, jednak 25 listopada 2018 r. znów je hospitalizowano. W tej sytuacji pracownica wystąpiła o przerwanie urlopu macierzyńskiego. Wniosek pracownicy będzie dla pracodawcy wiążący dopiero po upływie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, tj. od 12 grudnia 2018 r. Po wypisie dziecka do domu pracownica automatycznie powróci na urlop macierzyński.
Pracownica nie jest zobligowana do skorzystania z omawianego rozwiązania, co oznacza, że nieprzerwanie może przebywać na urlopie macierzyńskim. W praktyce obserwuje się jednak częste przerywanie urlopu i korzystanie z opieki nad dzieckiem, w celu przebywania razem z nim w szpitalu. Powyższe nie narusza przepisów prawa.
Brak jest przepisów określających dokumenty służące przerwaniu urlopu macierzyńskiego na wypadek hospitalizacji dziecka. W tej sytuacji należy uznać, że wystarczy zwykły wniosek pracownicy wraz z załączonym zaświadczeniem o przyjęciu dziecka do szpitala. Wzorem pozostałych uprawnień można też zażądać od zainteresowanej oświadczenia, iż zgłosi pracodawcy powrót dziecka do domu.
Uwaga! Przerwanie urlopu w okresie hospitalizacji dziecka stosuje się odpowiednio do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|