Wnioski w sprawie urlopu rodzicielskiego
Stosownie do § 2 rozporządzenia w sprawie dokumentacji, wniosek o urlop rodzicielski składany "z góry" (nie później niż 21 dni po porodzie, ewentualnie po przyjęciu dziecka) powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownicy (tudzież rodzica adopcyjnego),
- imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka (dzieci), na które ma być udzielony urlop rodzicielski w pełnym wymiarze,
- wskazanie daty, od której ma być udzielony urlop rodzicielski w pełnym wymiarze.
Do wniosku dołącza się skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów, albo kopię zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku określającego przewidywaną datę porodu. Ten ostatni dokument jest niezbędny wówczas, gdy urlop macierzyński został rozpoczęty przed porodem. Rodzic adopcyjny dołącza do wniosku:
- oświadczenie pracownika o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie oraz kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci), zawierającego datę urodzenia dziecka (dzieci) z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, albo kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą,
- kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.
Przykład wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w trybie "z góry" rodzicowi adopcyjnemu
Sławomir Jantar ul. Sosnowa 2/40 71-468 Szczecin |
Szczecin, 8.12.2018 r. |
Usługi Transportowe EUROTRANS ul. Ińska 1 70-843 Szczecin |
|
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego składany w trybie tzw. "z góry" |
|
Proszę o udzielnie mi urlopu rodzicielskiego w całości na przyjętego na wychowanie Kamila Małeckiego, urodzonego 17.01.2015 r., od 22.04.2019 r. | |
Sławomir Jantar | |
Załączniki: 1. Oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie 2. Kopia wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, poświadczona przez sąd co do daty wystąpienia do sądu |
Przykład oświadczenia o przyjęciu dziecka na wychowanie
Sławomir Jantar ul. Sosnowa 2/40 71-468 Szczecin |
Szczecin, 8.12.2018 r. |
Usługi Transportowe EUROTRANS ul. Ińska 1 70-843 Szczecin |
|
Oświadczenie o przyjęciu dziecka na wychowanie |
|
Oświadczam, że w dniu 3.12.2018 r. przyjąłem na wychowanie Kamila Małeckiego, urodzonego 17.01.2015 r. i wystąpiłem z wnioskiem do sądu opiekuńczego o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia. | |
Sławomir Jantar |
Wniosek w sprawie rezygnacji z całości lub części urlopu rodzicielskiego, o który wnioskowano "z góry" i powrotu do pracy, stosownie do § 3 rozporządzenia w sprawie dokumentacji, powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownicy (rodzica adopcyjnego) oraz
- wskazanie daty przystąpienia do pracy.
Z kolei stosownie do § 4 rozporządzenia w sprawie dokumentacji, rodzic przejmujący prawo do urlopu rodzicielskiego po rezygnacji drugiego rodzica powinien złożyć wniosek zawierający jego imię i nazwisko, imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka (dzieci), na które ma być udzielony urlop rodzicielski oraz wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop rodzicielski. Do wniosku dołącza:
- kopię wniosku w sprawie rezygnacji z korzystania przez pracownicę (drugiego rodzica adopcyjnego) z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części lub kopię wniosku w sprawie rezygnacji przez ubezpieczoną-matkę dziecka (ubezpieczonego-drugiego rodzica adopcyjnego) z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części,
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów.
W przypadku, gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego, zawiera się w nim także informację o liczbie części, w jakiej urlop ten został już wykorzystany, albo o liczbie wniosków o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, a także o łącznym okresie wykorzystanego urlopu rodzicielskiego lub o łącznym okresie wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i okresu pobierania zasiłku za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego.
Rodzic adopcyjny dołącza oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka (dzieci) na wychowanie oraz kopię wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka (dzieci) zawierającego datę jego (ich) urodzenia, z poświadczeniem sądu opiekuńczego o dacie wystąpienia do sądu, albo kopię prawomocnego orzeczenia sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka (dzieci) w rodzinie zastępczej, albo kopię umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy rodziną zastępczą a starostą, a ponadto kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.
Ważne: Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wnioski składane w powyższym trybie. |
Jak wynika z § 17 i 18 rozporządzenia w sprawie dokumentacji, w treści wniosków o urlop rodzicielski składanych w trybie zwykłym (minimum 21 dni przed jego rozpoczęciem) należy zawrzeć:
- imię i nazwisko pracownika,
- oraz gdy wniosek dotyczy pełnego wymiaru urlopu:
- wskazanie terminu zakończenia korzystania z urlopu macierzyńskiego albo pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego,
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop rodzicielski w pełnym wymiarze;
- natomiast gdy dotyczy części urlopu:
- wskazanie terminu zakończenia korzystania z urlopu macierzyńskiego albo zakończenia pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego - terminu zakończenia poprzedniej części tego urlopu albo terminu zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego,
- wskazanie okresu dotychczas wykorzystanego urlopu rodzicielskiego lub zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego oraz liczby wykorzystanych części urlopu rodzicielskiego, w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego, lub liczby wniosków o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego,
- wskazanie okresu, na który ma być udzielona część urlopu rodzicielskiego, przypadającego bezpośrednio po zakończeniu korzystania z urlopu macierzyńskiego albo zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego - przypadającego bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej części urlopu rodzicielskiego albo bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego.
Do wniosku załącza się skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów oraz oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z uprawnień przez drugiego rodzica (rodzica adopcyjnego) albo o okresie, w którym będzie on korzystał z urlopu albo z zasiłku. Rodzic adopcyjny dołącza dodatkowo dokumenty wymagane do wniosku "z góry".
Wniosek o urlop rodzicielski po przerwie (wykorzystywany do końca roku, w którym dziecko ukończy 6 lat) powinien zawierać analogiczne dane, z tym że ta część urlopu nie musi posiadać cechy bezpośredniości. Także załączniki pozostają bez zmian.
Rozporządzenie w sprawie dokumentacji nie zawiera wytycznych co do wniosku w sprawie przerwania (rezygnacji) z urlopu rodzicielskiego udzielonego w trybie "z dołu". Należy przyjąć, że wystarczające będzie pismo wskazujące propozycję daty powrotu do pracy.
Przykład |
Pracownica, o której mowa w poprzednim przykładzie, złożyła pracodawcy wniosek o następującej treści: "Proszę o umożliwienie przerwania urlopu rodzicielskiego po upływie 6 tygodni i powrotu do pracy od 20 lutego 2019 r.".
Wniosek pracownicy pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami (pierwsza część urlopu rodzicielskiego może wynieść tylko 6 tygodni). Przy czym powrót do pracy (rezygnacja z urlopu rodzicielskiego, o który pracownik wnioskował w trybie zwykłym) wymaga zgody pracodawcy.
Uwaga! W myśl art. 1821g K.p., do urlopu rodzicielskiego stosuje się odpowiednio m.in. art. 180 § 6-17 K.p. Oznacza to, że w określonych sytuacjach, a mianowicie niezdolności do samodzielnej egzystencji matki posiadającej status pracownicy bądź matki ubezpieczonej z innego tytułu, jej pobytu w szpitalu, zgonu albo porzucenia przez nią dziecka, a także zgonu, porzucenia dziecka lub niezdolności do samodzielnej egzystencji matki nieubezpieczonej, z urlopu tego może korzystać nie tylko ojciec, lecz także inny członek najbliżej rodziny. To samo dotyczy sytuacji, w której nieaktywna dotąd matka podejmie zatrudnienie co najmniej w wymiarze 1/2 etatu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|