Wydłużenie urlopu rodzicielskiego z powodu łączenia go z pracą
W przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:
- 64 tygodni w przypadku urodzenia przy jednym porodzie/przyjęcia na wychowanie jednego dziecka oraz
- 68 tygodni - w przypadku urodzenia przy jednym porodzie/przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka (art. 1821f § 1 K.p.).
Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Przy czym proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu, następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części, która jest łączona z pracą. Jeżeli "wydłużenie" nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest udzielane w dniach, a niepełny dzień pomija się (art. 1821f § 2-4 K.p.).
Przykład |
W przypadku zaakceptowania wniosku pracownicy, zaprezentowanego w poprzednim punkcie, jej urlop rodzicielski ulegnie wydłużeniu o 5 tygodni i 3 dni, co wynika z wyliczenia: 11 tyg. łączenia urlopu z pracą x 1/2 etatu = 5,5 tyg., 7 dni x 0,5 = 3,5 dnia, a po pominięciu niepełnego dnia - 3 dni. Dotyczy to przy tym takiej sytuacji, w której podczas wydłużenia pracownica nie będzie łączyć urlopu rodzicielskiego z pracą.
Przypadek, w którym część wydłużoną pracownik także zamierza łączyć z pracą, reguluje art. 1821f § 7 K.p. Wówczas:
- pracownik musi to we wniosku zaznaczyć, inaczej pozbawi pracodawcę możliwości prawidłowego obliczenia "wydłużenia",
- "wydłużenie" oblicza się metodą określoną w art. 1821f § 7 K.p.
Ważne: W przypadku gdy pracownik zamierza łączyć korzystanie z części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu, obliczonej zgodnie z art. 1871f § 2 K.p., z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy. Zaokrąglenia stosuje się odpowiednio. |
Przykład |
Załóżmy, że pracownica, o której mowa w poprzednim przykładzie, zaznaczyła we wniosku, że w okresie wydłużenia urlopu także zamierza pracować na 1/2 etatu. W tej sytuacji urlop rodzicielski ostatecznie ulegnie wydłużeniu o 11 tygodni. Wynika to z następującego wyliczenia: 5,5 tyg. : (1 - 1/2 etatu) = 11 tyg.
Z wniosku pracownicy oraz wyliczenia wynika, że pracownica będzie korzystała z całego urlopu rodzicielskiego (32 tyg., o ile wykorzystuje pełny wymiar) oraz 11 tygodni przedłużenia (co daje łącznie 43 tyg. i nie przekracza wymiaru maksymalnego), z tym że 11 tygodni urlopu rodzicielskiego w "podstawowym" okresie oraz 11 tygodni jego wydłużenia pracownica będzie łączyła z pracą na 1/2 etatu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|