Czas pracy w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 95 (1552) z dnia 26.11.2018
Zatrudnienie młodocianego zleceniobiorcy przy pracach lekkich
Firma zatrudniła kilku młodocianych na podstawie umowy zlecenia do lekkich prac. Czy te osoby obowiązują normy czasu pracy przewidziane w Kodeksie pracy dla pracowników młodocianych zatrudnionych przy lekkich pracach?
NIE. Jednakże pracodawca powinien rozważyć, czy i w jakim stopniu powinien odpowiednio zastosować te normy wobec młodocianych zleceniobiorców.
Osoba zatrudniona w ramach umowy cywilnoprawnej generalnie nie podlega przepisom prawa pracy (dotyczy to zarówno osób młodocianych, jak i pełnoletnich). Od pracodawcy zatrudniającego takie osoby wymaga się jednak, aby zapewnił im bezpieczne i higieniczne warunki pracy (art. 304 K.p.). Pracodawca powinien więc ocenić, czy zatrudniani przez niego pracownicy cywilnoprawni (m.in. zleceniobiorcy) powinni np. poddać się badaniom lekarskim lub szkoleniom bhp. W przypadku pracowników młodocianych ocena, w jakim stopniu pracodawca powinien zapewnić im warunki bhp wynikające z prawa pracy, jest jeszcze bardziej złożona. Kodeks pracy traktuje bowiem niższe normy czasu pracy ustalone dla pracowników młodocianych jako przejaw zagwarantowania im szczególnej ochrony zdrowia, będącej elementem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
W przypadku młodocianych zatrudnionych w ramach umowy o pracę w innym celu niż przygotowanie zawodowe, tj. do lekkich prac, normy czasu pracy w okresie ferii szkolnych nie mogą przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin. Natomiast w okresie odbywania zajęć szkolnych tygodniowy wymiar czasu pracy nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych 2 godzin. Ten ograniczony wymiar czasu pracy obowiązuje bez względu na liczbę pracodawców zatrudniających młodocianego. W celu realizacji tych norm pracodawca ma obowiązek przed rozpoczęciem pracy przez młodocianego, uzyskać od niego oświadczenie o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu (etatowym) u innego pracodawcy.
Przywołane regulacje generalnie nie dotyczą pracowników cywilnoprawnych, jednak pracodawca, ze względu na art. 304 K.p., musi ocenić, w jakim stopniu powinien zapewnić im warunki bhp dotyczące pracowników etatowych. Zazwyczaj ocena tej kwestii zależy od konkretnych warunków wykonywania pracy oraz od jej rodzaju. W przypadku pracownika młodocianego wydaje się jednak, że powinna ona obejmować również kwestię odpowiedniego stosowania niższych norm czasu pracy dotyczących młodocianych. Zgodnie z art. 207 § 2 K.p. (do którego odwołuje się art. 304 K.p.) pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie warunki bhp, w tym uwzględniać ochronę zdrowia młodocianych. Jej elementem jest stosowanie niższych norm czasu pracy, stąd ich wdrożenie wobec młodocianego zleceniobiorcy wydaje się zasadne. Nie jest to jednak bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|