Czas pracy w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 95 (1552) z dnia 26.11.2018
Sporządzanie rozkładów czasu pracy na co najmniej miesięczne okresy
Świadczę pracę u małego pracodawcy w firmie produkcyjnej w systemie dwuzmianowym. Pracodawca przekazuje pracownikom rozkłady czasu pracy na tygodniowe okresy twierdząc, że tylko w ten sposób może zaplanować pracę. Pracownicy nigdy nie wiedzą, jak będą pracować w danym miesiącu. Czy dopuszczalne jest przekazywanie tygodniowych rozkładów czasu pracy?
NIE. Najkrótsze rozkłady czasu pracy pracowników muszą obejmować co najmniej okres jednego miesiąca.
Zasady sporządzania rozkładów czasu pracy zostały uregulowane w art. 129 § 3 K.p. Przewiduje on, że rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony w formie pisemnej bądź elektronicznej, co zależy od wyboru pracodawcy. Rozkład może obejmować okres krótszy niż obowiązujący u pracodawcy okres rozliczeniowy, jednak musi być sporządzony na co najmniej 1 miesiąc. Ponadto pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.
Rozkład czasu pracy musi być sporządzony na co najmniej 1 miesiąc lub na cały okres rozliczeniowy.
Ustawodawca wskazał przypadki, w których pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy. Zgodnie z art. 129 § 4 K.p. wymóg ten nie obowiązuje, jeżeli:
- rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy, obwieszczenia o czasie pracy albo z umowy o pracę,
- pracodawca w porozumieniu z pracownikiem ustali czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm wynoszących 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy; w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik,
- pracodawca na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego tzw. ruchomy czas pracy określony w art. 1401 K.p.,
- pracodawca na pisemny wniosek pracownika ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy.
W omawianej sytuacji, oprócz tego, że pracodawca sporządza rozkłady czasu pracy na okresy krótsze niż przewiduje Kodeks pracy, to dodatkowo może też naruszać termin przekazywania tych rozkładów. Wymagane jest bowiem przekazywanie ich pracownikom w terminie nie krótszym niż tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie rozliczeniowym, na który został sporządzony ten rozkład.
Przekazywanie pracownikom rozkładów czasu pracy sporządzonych na zbyt krótki okres narusza przepisy o czasie pracy. Także nieterminowe ich przekazanie jest niezgodne z przepisami. Oba te naruszenia stanowią wykroczenia przeciwko prawom pracownika wskazane w art. 281 pkt 5 K.p. Mogą one skutkować nałożeniem na pracodawcę kary grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|