Czas pracy w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 95 (1552) z dnia 26.11.2018
Odpracowanie wyjścia prywatnego
Pracownik, który pracuje od 600 do 1400, zamierza wypisać sobie (jeśli pracodawca wyrazi zgodę) przepustkę od 600 do 1000 w celu wyjścia do lekarza. Pracownik zacząłby w tym dniu pracę o godzinie 1000 i jednocześnie w tym samym dniu odpracowałby te 4 godziny. W takim przypadku nie powstaną nadgodziny. Czy jednak zostanie zachowany odpoczynek dobowy, jeżeli w kolejnym dniu pracę rozpocznie o godzinie 600?
Jeżeli pracownik odpracuje wyjście prywatne bezpośrednio po zakończeniu dniówki lub rozpocznie je w ciągu godziny po zakończeniu pracy zgodnie z rozkładem, to nie dojdzie do naruszenia odpoczynku dobowego.
Kwestia odpracowania wyjścia prywatnego przez pracownika została uregulowana w art. 151 § 21 K.p. Stanowi on, że czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych, nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.
Odpoczynek dobowy przysługuje pracownikowi w każdej dobie i wynosi co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku (art. 132 § 1 K.p.). Natomiast odpoczynek tygodniowy trwa nieprzerwanie co najmniej 35 godzin i obejmuje co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (art. 133 § 1 K.p.).
Odpracowanie zwolnienia od pracy nie może naruszać prawa pracownika do ustawowych odpoczynków.
Aby nie doszło do naruszenia odpoczynku dobowego, pracownik może wykonywać w ciągu doby pracę maksymalnie przez 13 godzin. W systemie podstawowym norma dobowa wynosi 8 godzin i jest stała. Pracodawca nie ma możliwości jej wydłużenia. Możliwość przedłużenia wymiaru dobowego czasu pracy przewidują natomiast systemy szczególne, np. system równoważny. Pracownik może wówczas pracować po 12, 16 czy nawet 24 godziny. W każdym z tych systemów możliwość odpracowania wyjścia prywatnego należy więc sprawdzać z rozkładem danego pracownika.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu rozkład czasu pracy pracownika przewiduje pracę w organizacji podstawowej po 8 godzin na dobę w godzinach od 600 do 1400. Jeżeli przez pierwsze 4 godziny swojej dniówki pracownik skorzysta ze zwolnienia w celach prywatnych i następnie tego samego dnia je odpracuje bezpośrednio po zakończeniu pracy, czyli od godziny 1400, to nie dojdzie do pracy w nadgodzinach ani też nie zostanie naruszony odpoczynek dobowy. Pracownik zakończy pracę o godzinie 1800, więc będzie mógł skorzystać z 12 godzin odpoczynku dobowego do czasu rozpoczęcia pracy w następnym dniu o godzinie 600. Należy dodać, że nie ma obowiązku odpracowania zwolnienia prywatnego w tym samym dniu, w którym zostało ono udzielone. Odpracowanie może nastąpić w innym terminie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|