Rozliczanie składek ZUS w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 7 (1569) z dnia 24.01.2019
Rozliczenie w ZUS osoby wykonującej jednocześnie dwa zlecenia
Chcemy zawrzeć z tą samą osobą jednocześnie dwie umowy zlecenia. Z każdej z nich zleceniobiorca będzie otrzymywał wynagrodzenie miesięczne w kwocie 2.500 zł. Czy z każdej umowy będzie on podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym?
W przypadku gdy z tą samą osobą zleceniodawca zawiera jednocześnie więcej niż jedną umowę zlecenia, dla celów ubezpieczeniowych należy stosować zasadę wynikającą z art. 9 ust. 2 ustawy systemowej. Zgodnie z nią osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów (tu: umów zlecenia) jest nimi objęta z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych (wszystkich lub wybranych) tytułów (umów) lub zmienić tytuł do ubezpieczeń (tu: umowę zlecenia, z której chce podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym), z zastrzeżeniem wynikającym m.in. z art. 9 ust. 2c ustawy systemowej.
W myśl art. 9 ust. 2c ustawy systemowej osoba, której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z umowy zlecenia w danym miesiącu jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, podlega obowiązkowo tym ubezpieczeniom również z tych innych tytułów. Zasady tej nie stosuje się, jeżeli np. z jednego tytułu (tu: jednej umowy) podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2019 r. - 2.250 zł).
W sytuacji dwóch lub większej ilości umów zlecenia zawieranych jednocześnie z tym samym zleceniobiorcą przywołane przepisy można stosować, pod warunkiem że zlecenia swoim zakresem obejmują różne rodzaje obowiązków i czynności. W przeciwnym razie organ rentowy może kwestionować takie umowy pod kątem podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, traktując je jako zawarte świadomie w celu obejścia prawa i bezpodstawnego zaniżenia podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.
Przykładowo Oddział ZUS w Gdańsku w interpretacji z dnia 17 listopada 2017 r., znak: DI/100000/43/1268/2017, stwierdził, że jeśli zleceniobiorca ma zawarte dwie umowy zlecenia z tym samym podmiotem i zakres prac wykonywanych przez zleceniobiorcę jest identyczny, wtedy nie zachodzi zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalno-rentowych. W takiej sytuacji składki społeczne należy naliczać od zsumowanego przychodu uzyskanego przez zleceniobiorcę z obu umów zlecenia, niezależnie od wysokości oskładkowanego przychodu uzyskiwanego z poszczególnych umów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|