Rozliczanie składek ZUS w 2019 roku - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 7 (1569) z dnia 24.01.2019
Nowa składka na Fundusz Solidarnościowy
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2192). Na ich podstawie z dniem 1 stycznia 2019 r. został utworzony Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, zwany Funduszem Solidarnościowym. Jego celem jest zapewnienie wsparcia społecznego, zawodowego i zdrowotnego osobom niepełnosprawnym. Przychodami tego Funduszu są m.in. składki opłacane przez płatników składek, ale tylko tych, na których ciąży obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy.
Wysokość składki na Fundusz Solidarnościowy określa ustawa budżetowa. Z ustawy budżetowej na 2019 r. (uchwalonej przez Sejm 16 stycznia 2019 r.) wynika, że stopa procentowa składki na ten Fundusz wynosi 0,15% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, określonej w art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Chodzi tu o kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia tej podstawy) wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (czyli w 2019 r. - 2.250 zł).
Do obowiązkowych składek na Fundusz Solidarnościowy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące obowiązkowych składek na Fundusz Pracy. Oznacza to, że płatnicy składek są zobligowani opłacać składki na Fundusz Solidarnościowy w takim samym zakresie, w jakim mają obowiązek opłacać składki na Fundusz Pracy.
Składka na Fundusz Solidarnościowy nie jest natomiast należna:
- przez 36 miesięcy za pracowników, którzy powrócili z urlopu: macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego,
- przez 12 miesięcy za osoby zatrudnione na umowę o pracę, które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy,
- przez 12 miesięcy za zatrudnionych na podstawie umowy o pracę bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia i którzy podjęli zatrudnienie na podstawie skierowania z pup.
Składki na Fundusz Solidarnościowy nie trzeba też opłacać (bezterminowo) za wszystkie osoby, które osiągnęły określony wiek, tj. 55 lat - w przypadku kobiet i 60 lat - w przypadku mężczyzn.
Do składek na Fundusz Solidarnościowy m.in. w zakresie ich poboru, egzekucji czy wymierzania odsetek za zwłokę stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|