Zasady ogólne dotyczące formy dokumentacji
Pracodawca może od początku 2019 r. prowadzić i przechowywać dokumentację pracowniczą w formie papierowej albo elektronicznej. Dokonanie wyboru jednej z nich nie wywołuje żadnych negatywnych konsekwencji, ponieważ obie wersje są równoważne (art. 9411 K.p.). Z tego samego powodu bezpieczne jest także podjęcie decyzji o zmianie dotychczasowej formy dokumentacji. Jej cyfrowy wariant wymaga jednak posiadania przez pracodawcę:
- kwalifikowanego podpisu elektronicznego, czyli zaawansowanego podpisu elektronicznego, który jest składany za pomocą kwalifikowanego urządzenia i który opiera się na kwalifikowanym certyfikacie podpisu elektronicznego, albo
- kwalifikowanej pieczęci elektronicznej, czyli zaawansowanej pieczęci elektronicznej, którą składa się za pomocą kwalifikowanego urządzenia i która opiera się na kwalifikowanym certyfikacie pieczęci elektronicznej.
Ich użycie jest konieczne do opatrzenia przygotowanych e-dokumentów, co stanowi świadectwo zgodności tych dokumentów z papierowymi oryginałami. E-podpis ma bowiem moc własnoręcznego podpisu, a e-pieczęć potwierdza autentyczność danych. Tak wynika z motywu 49 preambuły oraz art. 25 ust. 2 i art. 35 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE (Dz. Urz. UE L nr 257, str. 73).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|