Postać przekazywania dokumentów
Po 1 stycznia 2019 r. pracodawca może wysyłać i otrzymywać niektóre dokumenty w postaci papierowej albo elektronicznej. Chodzi o: wniosek pracownika o wydanie kopii części lub całości dokumentacji pracowniczej, informację dołączaną do świadectwa pracy o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej i możliwości jej odbioru po jego upływie, a w razie nieodebrania we wskazanym terminie - o zniszczeniu, informację o możliwości i terminie odbioru dokumentacji pracowniczej, w tym po zmianie formy jej prowadzenia i przechowywania.
Używanie "postaci elektronicznej" nie wymaga - w przeciwieństwie do formy elektronicznej - kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Taki pogląd potwierdza Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w stanowisku udostępnionym naszemu Wydawnictwu z 13 marca 2018 r., w którym czytamy, że: "Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją ma na celu umożliwienie pracodawcy i pracownikowi zastosowania, w niektórych sytuacjach, mniej sformalizowanej formy komunikacji. Zwrot »postać pisemna« i »forma pisemna« nie są pojęciami tożsamymi.
Zgodnie z Kodeksem cywilnym zastosowanie formy elektronicznej wymaga złożenia oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dlatego też użyte w ustawie słowa »postać pisemna lub elektroniczna« mają inne znaczenie niż »forma elektroniczna«. Dzięki zastosowaniu tego terminu przepis szczególny nie wymaga zachowania szczególnej formy oświadczenia woli. Przepisy regulujące wymienione w pytaniu wnioski i informacje nie narzucają żadnej konkretnej formy ich sporządzenia tzn. nie nakładają wymogów związanych z zastosowaniem formy elektronicznej tj. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Użycie zwrotu »postać papierowa lub elektroniczna« ma pozostawić stronom możliwość swobodnej komunikacji, także przy użyciu komunikacji elektronicznej. Wniosek pracownika o dalszą wypłatę wynagrodzenia w gotówce, czy wydanie pracownikowi wraz ze świadectwem pracy informacji o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej może mieć dowolną postać, która nie wymaga zastosowania szczególnych warunków wynikających z pisemnej albo elektronicznej formy.".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|