Dokumentacja pracownicza dla celów świadczeniowych
Firmy zatrudniając pracowników wytwarzają szereg dokumentów związanych ze zgłaszaniem ich do ubezpieczeń społecznych, rozliczaniem za nich składek ubezpieczeniowych, wypłacaniem im świadczeń z odpowiednich ubezpieczeń w ramach uprawnień płatnika składek oraz wydawaniem dokumentacji do celów emerytalno-rentowych. Zalicza się do nich m.in. dokumentacja kadrowa. Po procesie jej wytworzenia kolejnym etapem jest jej przechowywanie przez okresy wynikające z przepisów.
Wcześniejsze uregulowania
W związku z zatrudnianiem pracowników pracodawca zobowiązany jest przechowywać szereg dokumentów związanych ze stosunkiem pracy. Są to m.in., karty ewidencji czasu pracy, harmonogramy czasu pracy, wnioski o urlop, wnioski o świadczenie z ZFŚS, notatki służbowe czy inne dokumenty kadrowe.
Do dnia 31 grudnia 2018 r. okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej nie były określone w Kodeksie pracy i wynikały z różnych przepisów odrębnych. Najdłużej przechowywana była dokumentacja płacowa, a więc dokumenty, w oparciu o które ustala się m.in. podstawę wymiaru emerytury lub renty. Tego rodzaju dokumenty pracodawca miał obowiązek przechowywać przez 50 lat, licząc od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika.
Skrócenie okresu przechowywania
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły w życie istotne zmiany w zakresie wymaganych okresów przechowywania dokumentacji pracowniczej. Wprowadziła je ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, zwana ustawą nowelizującą. Nowelizuje ona m.in. art. 94 pkt 9b Kodeksu pracy, który od 1 stycznia 2019 r. przewiduje, co do zasady, obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 10 lat od końca roku, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł, chyba że przepisy odrębne przewidują dłuższy okres przechowywania.
Nowe przepisy mają ułatwić płatnikom przechowywanie dokumentacji kadrowej dotyczącej pracowników i zleceniobiorców oraz obniżyć koszty związane z jej przechowywaniem.
Płatnik, który chciałby skrócić okres przechowywania akt z 50 lat do 10 lat, powinien w tym celu przekazać do ZUS:
- oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych (ZUS OSW), w którym zobowiąże się, że przekaże raporty informacyjne ZUS RIA (patrz ramka) za wszystkich ubezpieczonych zatrudnionych w okresie 01.01.1999-31.12.2018 (oświadczenie to płatnik może złożyć w wybranym przez siebie terminie) oraz
- raport informacyjny ZUS RIA, który zastąpi obowiązek wystawiania przez płatnika w formie papierowej dokumentów dołączanych do wniosków w sprawie przyznania świadczeń.
Termin na przekazanie przez płatnika do ZUS raportu informacyjnego ZUS RIA związany jest z terminem zakończenia pracy i wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń społecznych.
Dokumentację pracowników zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r. pracodawca zobowiązany jest nadal, tj. również po 31 grudnia 2018 r., przechowywać przez okres 50 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Raport informacyjny ZUS RIA
Dokument ten pracodawca/zleceniodawca musi złożyć za każdego pracownika/zleceniobiorcę zatrudnionego od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. Termin na złożenie w ZUS tego raportu związany jest z terminem zakończenia pracy i wyrejestrowania pracownika/zleceniobiorcy z ubezpieczeń społecznych. W przypadku gdy pracodawca/zleceniodawca złoży oświadczenie o zamiarze przekazania raportów i go nie odwoła - wówczas raport informacyjny ZUS RIA za każdego pracownika/zleceniobiorcę, powinien przekazać:
Dane, które pracodawca/zleceniodawca zobowiązany jest przekazać w raporcie informacyjnym ZUS RIA, określa art. 4 pkt 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej ustawą systemową, obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. Dotyczą one m.in.:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.01.2025 (środa)
20.01.2025 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|