Gdy pracownik został poszkodowany w wyniku wypadku przy pracy
Uległem wypadkowi przy pracy. Wezwany na miejsce kierownik stwierdził, że do wypadku doszło wyłącznie z mojej winy i pod groźbą utraty pracy, zabronił mi mówić komukolwiek o tym zdarzeniu. Ponieważ w wyniku wypadku stałem się niezdolny do pracy, otrzymałem zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. Czy faktycznie powinienem zataić, że doznane urazy powstały w wyniku wypadku przy pracy?
NIE. Jeśli pracownik uległ wypadkowi przy pracy, powinien - o ile stan jego zdrowia na to pozwala - niezwłocznie poinformować o tym fakcie swojego przełożonego. Do zadań pracodawcy natomiast należy m.in. ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku na zasadach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. z 2009 r. nr 105, poz. 870).
Obowiązki te wynikają z art. 211 pkt 6 i art. 234 Kodeksu pracy. Obie strony powinny ich dopełnić i nie ma tu znaczenia, z jakiego powodu lub z czyjej winy zaistniał wypadek przy pracy.
Po wykonaniu pierwszych, niezbędnych czynności (a także, gdy ich zaniechano), pracodawca powinien powołać zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi pracownik służby bhp oraz społeczny inspektor pracy. Poczynione w trakcie postępowania powypadkowego ustalenia należy zawrzeć w protokole powypadkowym, w tym ustalenie, czy dane zdarzenie jest (lub nie jest) wypadkiem przy pracy oraz z jakiego powodu do niego doszło.
Będzie to miało istotny wpływ na wysokość świadczeń chorobowych należnych ubezpieczonemu poszkodowanemu w wyniku wypadku przy pracy. Po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy zasiłek chorobowy przysługuje bowiem z ubezpieczenia wypadkowego, na zasadach określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1376 ze zm.), a więc:
- niezależnie od okresu podlegania temu ubezpieczeniu,
- od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy,
- w wysokości 100% podstawy wymiaru,
chyba że wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Jeśli po wykorzystaniu okresu zasiłkowego ubezpieczony nabędzie uprawnienia do świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego, i ono będzie należne w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
Co więcej, ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.
Brak zgłoszenia wypadku lub odmowa przyznania świadczenia chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego spowoduje, że Czytelnik będzie mógł skorzystać (po ewentualnym okresie wyczekiwania, o którym mowa w art. 4 ustawy zasiłkowej) odpowiednio z/ze:
- wynagrodzenia chorobowego, w oparciu art. 92 Kodeksu pracy, w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku i/lub
- zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego, w wysokości 80% lub - za okres pobytu w szpitalu - 70% podstawy jego wymiaru (art. 11 ust. 1-1b ustawy zasiłkowej),
- świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 90% podstawy wymiaru zasiłku za okres pierwszych 3 miesięcy i 75% tej podstawy za pozostały okres (art. 19 ustawy zasiłkowej)
i nie będzie miał prawa do jednorazowego odszkodowania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|