Ochrona wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 32 (1594) z dnia 23.04.2019
Zajęcie wynagrodzenia na poczet należności niealimentacyjnych
Komornik zajął wynagrodzenie pracownika i wezwał pracodawcę do dokonywania potrąceń. Pracownik, którego dotyczy to zajęcie, dopiero rozpoczął pracę w firmie i otrzymuje wynagrodzenie minimalne, czyli 2.250 zł. Czy przy zajęciu niealimentacyjnym nie można nic potrącić z jego wynagrodzenia? Czy informację w tej sprawie należy przekazać komornikowi?
W przypadku, gdy zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę dotyczy potrąceń niealimentacyjnych, a pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę, pracodawca nie ma możliwości dokonać jakiegokolwiek potrącenia. Kwota do wypłaty jest wtedy równa kwocie wolnej, a ta w myśl kodeksowych przepisów o ochronie wynagrodzenia za pracę jest wolna od potrącenia.
W myśl art. 87 § 1 K.p., z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego (jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania), podlegają potrąceniu m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Potrąceń niealimentacyjnych dokonuje się do wysokości 1/2 wynagrodzenia. Ponadto przy potrącaniu należności niealimentacyjnych należy pracownikowi pozostawić kwotę wolną od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym na pełny etat, po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania (art. 871 § 1 pkt 1 K.p.). Kwota wolna ulega zmniejszeniu tylko wtedy, gdy pracownik jest zatrudniony na część etatu.
W przypadku gdy pracodawca nie ma możliwości dokonania potrącenia z wynagrodzenia pracownika, jest obowiązany pisemnie poinformować o tym fakcie komornika, który dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę, zgodnie z art. 882 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1360 ze zm.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|