Ochrona wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 32 (1594) z dnia 23.04.2019
Zbieg potrąceń z wynagrodzenia pracownika
Zajęcie alimentacyjne i niealimentacyjne
Przy zbiegu różnych potrąceń stosuje się zasadę określoną w art. 87 § 2 K.p. Nakazuje ona dokonywanie potrąceń według kolejności podanej w § 1 tego przepisu. Przepis ten wymienia należności podlegające potrąceniu bez potrzeby uzyskiwania zgody pracownika oraz ustala ich hierarchię. Kolejność dokonywania potrąceń:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż alimentacyjne,
- udzielone i nierozliczone zaliczki pieniężne,
- kary pieniężne z odpowiedzialności porządkowej.
W przypadku zbiegu potrąceń alimentacyjnych i niealimentacyjnych trzeba mieć na uwadze, że obowiązek zachowania kwoty wolnej od potrąceń występuje tylko przy potrąceniach niealimentacyjnych. Oba wymienione potrącenia podlegają natomiast limitowi, który jest powiązany z wysokością wynagrodzenia. Przy zbiegu egzekucji świadczeń alimentacyjnych i niealimentacyjnych łączny limit wynosi 3/5 wynagrodzenia, po odliczeniach składkowo-podatkowych, a także wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania. W kontekście stosowania tych zasad może pojawić się wątpliwość, czy można realizować potrącenia niealimentacyjne, gdy wynagrodzenie pracownika, po potrąceniach alimentacyjnych, nie przekracza kwoty wolnej.
W powyższej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie przesłanym do naszego Wydawnictwa 2 września 2014 r., które stanęło na stanowisku, że dokonanie potrącenia niealimentacyjnego zależy od wysokości wynagrodzenia po potrąceniu alimentów. Uwzględniając to stanowisko, w razie zbiegu egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej, gdy kwota potrącenia alimentacyjnego nie wyczerpała łącznego limitu potrąceń, potrącenie świadczeń niealimentacyjnych wymaga uprzedniego zbadania pod kątem kwoty wolnej od potrąceń.
Kilka zajęć komorniczych wynagrodzenia
W praktyce często występuje sytuacja, w której do jednego wynagrodzenia za pracę skierowanych jest kilka zajęć komorniczych, w tym od różnych komorników. Pracodawca dokonujący już potrąceń na rzecz określonego zajęcia, musi wówczas ustosunkować się do kolejnych zajęć. Nie może on jednak samodzielnie rozstrzygać, który komornik jest właściwy do dalszego prowadzenia egzekucji czy też wstrzymać potrącenia. W przypadku gdy do tego samego wynagrodzenia za pracę zostało skierowane kolejne zajęcie przez innego komornika sądowego, pracodawca zawiadamia zainteresowanych komorników o tym fakcie, nie zaprzestając przy tym potrąceń i przekazywania należności na poczet:
- pierwszego z zajęć - jeżeli zgłoszone zajęcia dotyczą należności niealimentacyjnych,
- zajęcia alimentacyjnego - jeżeli wystąpił zbieg zajęć alimentacyjnych i niealimentacyjnych; w takim przypadku pracodawca przekazuje potrącone kwoty komornikowi, który dokonał zajęcia niealimentacyjnego w drugiej kolejności, o ile zajęcie to będzie można zrealizować po dokonaniu potrąceń alimentacyjnych.
Po podjęciu przez komorników decyzji, który z nich będzie właściwy do dalszego, łącznego prowadzenia postępowań egzekucyjnych, pracodawca przekazuje potrącane kwoty wybranemu komornikowi.
Pracodawca informuje kolejnego komornika o tym, że wynagrodzenie jest już zajęte, w ciągu 7 dni od otrzymania od niego pisma o zajęciu.
Należy nadmienić, że nieco inne zasady dotyczą zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej. Wówczas pracodawca postępuje zgodnie z art. 8821 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1360 ze zm.). Przepis ten przewiduje m.in., że w takiej sytuacji właściwym do dalszego prowadzenia egzekucji jest ten organ, który pierwszy dokonał zajęcia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|