Ochrona wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 32 (1594) z dnia 23.04.2019
Egzekucja z różnych świadczeń pracowniczych
Wynagrodzenie pracownika, który zamierza przejść na emeryturę jest zajęte na poczet należności niealimentacyjnych. Jak dokonać potrąceń, gdy na początku miesiąca pracownikowi wypłacano nagrodę jubileuszową, a w ostatnim dniu roboczym miesiąca wynagrodzenie za pracę, ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, odprawę emerytalną?
Kwotę potrącenia należy ustalić od łącznej wysokości świadczeń wymienionych w pytaniu. Ponadto należy zachować jedną kwotę wolną od potrąceń.
Do wynagrodzenia za pracę dla celów określonych w pytaniu należy zaliczyć zarówno odprawę emerytalną, ekwiwalent za urlop, jak i nagrodę jubileuszową. W tej sytuacji wszystkie wymienione świadczenia podlegają szczególnej ochronie kodeksowej, polegającej na stosowaniu m.in. granicy potrąceń oraz kwoty wolnej. Wielkości te obowiązują w zakresie miesiąca.
W praktyce występują sytuacje, gdy pracodawca w tym samym miesiącu dokonuje wypłat z różnych tytułów prawnych. Obecnie, po wcześniejszej innej interpretacji przepisów, zarówno GIP, jak i MPiPS prezentują takie samo stanowisko. Główny Inspektorat Pracy w piśmie z dnia 19 listopada 2012 r. (znak pisma: GNP-364/306-072-43-1/12) stwierdził, że jeżeli w danym miesiącu następuje wypłata wynagrodzenia za pracę oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego, to obydwa te świadczenia należy zsumować i od tak ustalonej kwoty dokonać potrącenia, stosując (jedną) kwotę wolną. Tak też uznało MPiPS w piśmie z dnia 16 maja 2013 r.
W przypadku dwóch terminów wypłat, potrącenia powinny być dokonywane dwukrotnie. Realizacja zbiorczego, pełnego potrącenia w drugim terminie (tu w ostatnim roboczym dniu miesiąca) z przyczyn niedających się wcześniej przewidzieć, np. niepłatna absencja w pracy, może okazać się niemożliwa. W celu zachowania wszystkich wymogów w tym względzie, już w pierwszym terminie wypłaty, o ile jest to możliwe, należy zapewnić pracownikowi kwotę wolną od potrąceń, zaś w drugim dokonać potrącenia korygującego (uwzględniającego łączną kwotę świadczeń).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|