Ochrona wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 32 (1594) z dnia 23.04.2019
Potrącenie zawyżonego wynagrodzenia przez pracodawcę
Przez pomyłkę wynagrodzenie pracownika za marzec 2019 r. zostało ustalone i wypłacone w wyższej wysokości niż należna. Wynagrodzenia w naszej firmie są płatne na koniec danego miesiąca. Czy przy najbliższej wypłacie wynagrodzenia możemy potrącić nadpłaconą kwotę?
TAK, jednak pod warunkiem, że pracodawca uzyska pisemną zgodę pracownika na dokonanie wspomnianego potrącenia i zachowana zostanie kwota wolna od potrąceń.
Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzeń pracowniczych regulują przepisy Kodeksu pracy. Z art. 87 § 1 K.p. wynika jednoznacznie, że bez zgody pracownika pracodawca może potrącić z wynagrodzenia, po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania, tylko następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne, o których mowa w art. 108 K.p.
Z wynagrodzenia za pracę odlicza się również - bez konieczności uzyskania zgody pracownika - w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okresy nieobecności w pracy, za które pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (art. 87 § 7 K.p.).
Z pytania wynika, że nadpłata powstała w wyniku błędu pracodawcy popełnionego przy obliczaniu wynagrodzenia. Nie można więc jej potraktować jako wypłaty zaliczkowej, ponieważ ta dokonywana jest na wniosek i za zgodą pracownika. Nie będzie też miał tu zastosowania art. 87 § 7 K.p., albowiem dotyczy on sytuacji, gdy pracownikowi wypłacono za dany miesiąc pełne wynagrodzenie, a następnie był on nieobecny w pracy, nie zachowując prawa do wynagrodzenia za ten okres. Przykładem może tu być skorzystanie z urlopu bezpłatnego lub ze zwolnienia lekarskiego po obowiązującym w firmie terminie płatności wynagrodzeń za dany miesiąc.
Powyższe oznacza więc, że chcąc dokonać potrącenia powstałej nadpłaty, pracodawca będzie musiał uzyskać na to pisemną zgodę pracownika. Odpowiednie zastosowanie będzie miał tu art. 91 K.p. Ponadto, z pisma pracownika musi jednoznacznie wynikać, na potrącenie jakiej kwoty wyraża zgodę i z jakiego tytułu.
Jeżeli pracownik odmówi złożenia pisemnej zgody na potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia, pracodawcy pozostanie droga sądowa.
Henryk Król Automatyk |
Szczecin, dnia 15 kwietnia 2019 r. |
Elektro-serwis Sp. z o.o. ul. Portowa 8, 70-987 Szczecin |
|
Oświadczenie Na podstawie art. 91 K.p. wyrażam zgodę na potrącenie z mojego wynagrodzenia, przysługującego za kwiecień 2019 r., kwoty 221,36 zł, o którą w wyniku błędu pracodawcy zostało zawyżone wynagrodzenie za marzec br. |
|
Henryk Król |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|