Ochrona wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 32 (1594) z dnia 23.04.2019
Kwota wolna od potrąceń niepełnoetatowca zatrudnionego przez część miesiąca
Pracownik świadczący pracę na część etatu w trakcie miesiąca rozwiązał stosunek pracy. Czy w związku z tym kwota wolna od potrąceń podlega ograniczeniu?
Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie prawnej, w tym przede wszystkim zakazowi dokonywania z niego potrąceń należności innych niż wymienione w art. 87 K.p., chyba że pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie (tzw. potrącenia dobrowolne).
Kwota wolna jest równa:
- minimalnemu wynagrodzeniu za pracę przysługującemu pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych,
- 75% wymienionego wynagrodzenia - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
- 90% wymienionego wynagrodzenia - przy potrącaniu kar pieniężnych z odpowiedzialności porządkowej,
- 100% wymienionego wynagrodzenia - przy potrąceniach dobrowolnych na rzecz pracodawcy,
- 80% wymienionego wynagrodzenia - przy pozostałych potrąceniach dobrowolnych.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony na część etatu, kwota wolna od potrąceń ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy (art. 871 § 2 K.p.). Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, także: "(...) przewidziany w art. 91 § 2 Kodeksu pracy zakaz swobodnego dysponowania przez pracownika częścią wynagrodzenia za pracę, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy odnosi się do kwoty proporcjonalnej do wymiaru jego zatrudnienia. (...)" (por. pismo z 11 czerwca 2008 r., znak GPP-416-4560-327/08/PE).
Jeżeli chodzi o kolejność obliczeń przy ustalaniu kwoty wolnej pracownikowi niepełnoetatowemu, to najpierw ustala się minimalną stawkę wynagrodzenia proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, a następnie odlicza składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy (obecnie także wpłaty na PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania). Takie stanowisko zostało potwierdzone przez resort pracy w piśmie z dnia 7 stycznia 2014 r.
Kodeks pracy nie przewiduje podobnych regulacji w razie przepracowania części miesiąca. Ta okoliczność nie powoduje więc dalszego pomniejszania kwoty wolnej od potrąceń. Analogiczne stanowisko w sprawie prezentuje Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy (por. pismo z 3 lipca 2008 r., znak GPP-306-4560-457/08/PE) uzasadniając, że przy potrącaniu należności z wynagrodzenia pracownika przewidziano mechanizm pomniejszania kwoty wolnej jedynie proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Tym samym brak jest podstaw do jej pomniejszenia z innych powodów.
Przykład
Pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu. Z dniem 25 kwietnia 2019 r. za porozumieniem stron rozwiąże umowę o pracę. Z jego wynagrodzenia są egzekwowane należności na zaspokojenie świadczeń niealimentacyjnych na kwotę kilku tysięcy złotych. Ma on prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów oraz złożył pracodawcy PIT-2. Pracownik nie może otrzymać do wypłaty mniej niż 1.242,10 zł, co wynika z wyliczenia:
W kwietniu br., pomimo przepracowania tylko części miesiąca, także obowiązuje kwota 1.242,10 zł. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|