Ochrona wynagrodzenia za pracę - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 32 (1594) z dnia 23.04.2019
Ekwiwalent za pranie odzieży a egzekucja z wynagrodzenia
Wynagrodzenie pracownika zostało zajęte przez komornika na poczet należności niealimentacyjnych. Pracownik otrzymuje tylko stałe miesięczne wynagrodzenie i ekwiwalent za pranie odzieży. Z jego wynagrodzenia pracodawca potrąca składkę na dobrowolne ubezpieczenie na życie. Czy możliwe jest przy zajęciu komorniczym potrącenie składki ubezpieczeniowej?
Potrącenie dobrowolne będzie możliwe, jeżeli po potrąceniach niealimentacyjnych pozostanie jeszcze dostępna kwota, a pracownikowi pozostanie wynagrodzenie nie niższe niż kwota wolna od potrąceń.
Należy wyjaśnić, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu potrąceń można dokonać tylko z wynagrodzenia za pracę. Ekwiwalent za pranie, choć ma związek z wykonywaną pracą, nie ma charakteru wynagrodzeniowego, a jedynie stanowi zwrot kosztów prania odzieży roboczej. Dlatego nie można go traktować jako wynagrodzenia za pracę, co powoduje, że nie mają do niego zastosowania przepisy o dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia za pracę określone w Kodeksie pracy.
W pierwszej kolejności pracodawca jest obowiązany dokonać potrąceń egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych, a dopiero w następnej kolejności potrąceń dobrowolnych. Przy czym sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności niealimentacyjnych mogą być potrącane do wysokości połowy wynagrodzenia po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania (art. 87 § 3 K.p.). Należy jednocześnie pozostawić pracownikowi wynagrodzenie w wysokości co najmniej kwoty wolnej, która w przypadku pracownika zatrudnionego na pełny etat przy potrącaniu należności niealimentacyjnych odpowiada wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania (art. 871 § 1 K.p.).
Potrącenia dobrowolne nie zostały ograniczone wielkością graniczną, ale obowiązuje przy nich pozostawienie pracownikowi kwoty wolnej. Przy potrącaniu należności innych niż na rzecz pracodawcy, kwota wolna jest równa 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania.
Składka na dobrowolne ubezpieczenie na życie nie jest należnością na rzecz pracodawcy, zatem w tych okolicznościach należy zachować kwotę wolną od potrąceń w wysokości 80% wskazanego wyżej wynagrodzenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|