Informacja o przepisach dotyczących czasu pracy kierowców
Specyficznym obowiązkiem ciążącym na pracodawcach zatrudniających kierowców jest poinformowanie ich o przepisach dotyczących czasu pracy (art. 24 pkt 1 ustawy o czasie pracy kierowców). Ową informację przekazuje się zatrudnionym kierowcom w sposób przyjęty u danego pracodawcy. W praktyce oznacza to, że pracodawca może przekazać kierowcom ww. informację np. na tablicy ogłoszeń - jeśli wykonują oni ten sam rodzaj przewozów, lub wręczać ją pracownikom indywidualnie. W każdym przypadku warto zadbać o to, by do celów dowodowych kierowca potwierdził fakt zapoznania się z tą informacją, na egzemplarzu przechowywanym w jego teczce osobowej lub np. na zbiorczej liście, gdy informacja jest przekazywana na tablicy ogłoszeń.
Uwaga! Informacja o przepisach z zakresu czasu pracy kierowców nie zastępuje informacji o warunkach zatrudnienia z art. 29 § 3 K.p. Kierowcy powinni więc otrzymać odrębnie dwie informacje - informację o przepisach dotyczących czasu pracy kierowców przed dopuszczeniem do pracy oraz informację dotyczącą warunków zatrudnienia wręczaną każdemu pracownikowi w ciągu 7 dni od podjęcia pracy.
Treść informacji o przepisach dotyczących czasu pracy musi być zindywidualizowana. W praktyce oznacza to, że powinny znaleźć się w niej tylko przepisy dotyczące danego kierowcy. Nie wystarczy więc udostępnienie kierowcom treści ustawy o czasie pracy kierowców, która wszak nie wyczerpuje wszystkich aspektów czasu pracy kierowców, w szczególności kwestii dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw w jeździe i okresów odpoczynku, określonych w rozporządzeniu (WE) nr 561/2006 lub Umowie AETR. Wszystkie te zagadnienia powinny zostać ujęte w treści wręczanej kierowcom informacji.
Przykład |
Informacja dla kierowcy zatrudnionego w przewozach międzynarodowych, wykonywanych zarówno na obszarze UE, jak i poza jej obszarem samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej 12 ton powinna zawierać:
- informacje o przepisach dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynków na obszarze UE - wynikające z rozporządzenia (WE) nr 561/2006,
- informacje o przepisach dotyczących czasu prowadzenia, przerw i odpoczynków w przewozach wykonywanych częściowo poza obszarem UE - wynikające z Umowy AETR,
- informacje o przepisach dotyczących czasu pracy, np. systemu czasu pracy, definicji doby i tygodnia, rozkładu czasu pracy, okresu rozliczeniowego itp. - wynikające z ustawy o czasie pracy kierowców.
Znacznie węższy będzie zakres informacji przekazywanej kierowcom pojazdów wyłączonych ze stosowania przepisów rozporządzenia (WE) nr 561/2006 i Umowy AETR. Ograniczy się ona bowiem do regulacji wynikających z ustawy o czasie pracy kierowców, skoro kierowców tych nie dotyczą przepisy o czasie prowadzenia pojazdu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|