Oświadczenie o dodatkowym zatrudnieniu
Zatrudnienie kierowcy wiąże się z koniecznością odebrania oświadczenia o wymiarze zatrudnienia albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy oraz o przeciętnej tygodniowej liczbie godzin wykonywanych przewozów drogowych lub innych czynności, na innej podstawie niż stosunek pracy, albo o ich niewykonywaniu (art. 24 pkt 2 ustawy o czasie pracy kierowców). Kierowca składa takie oświadczenie na piśmie i w założeniach miało ono umożliwić pracodawcom planowanie czasu pracy z uwzględnieniem tego, że ograniczenie tygodniowego czasu pracy do sztywno 60 godzin oraz przeciętnie 48 godzin w skali okresu rozliczeniowego obowiązuje kierowców zatrudnionych u więcej niż 1 pracodawcy.
Oświadczenie o dodatkowym zatrudnieniu lub wykonywaniu czynności na podstawie umów cywilnoprawnych bądź w ramach własnej działalności nie ogranicza się do informacji o wykonywaniu zadań w charakterze kierowcy. Pracodawcę interesują więc wszystkie przypadki dodatkowego zatrudnienia kierowców niezależnie od charakteru pracy, wykonywanie dodatkowych zadań na podstawie umów cywilnoprawnych, czy prowadzenie dodatkowo działalności gospodarczej niezwiązanej z transportem drogowym. Jeśli kierowca jest zatrudniony u innego pracodawcy, ma obowiązek wskazać wymiar takiego zatrudnienia, czyli określić czy pracuje przykładowo na 1/2, 1/3, czy 1/4 etatu. Gdy wykonuje przewozy lub inne czynności na innej podstawie niż stosunek pracy, określa z kolei przeciętną tygodniową liczbę godzin wykonywanych przewozów i innych czynności. Pracodawca nie ma podstaw, by wykraczać poza wskazany w przepisie katalog danych dotyczących takiego dodatkowego zatrudnienia żądając np. informacji o firmie, w której kierowca jest zatrudniony lub z którą zawarł umowę zlecenie, zajmowanym stanowisku itp.
Uwaga! Przepisy nie wprowadzają obowiązku aktualizacji oświadczeń kierowców o dodatkowym zatrudnieniu. Wskazanym jest jednak, by na łamach oświadczenia o dodatkowym zatrudnieniu zobowiązać kierowców do aktualizowania takiej informacji w razie zmiany zadeklarowanego przy podpisywaniu umowy stanu faktycznego.
Fakt, iż pracodawca odbierze od kierowców oświadczenia o dodatkowym zatrudnieniu nie zapewnia planowania ich czasu pracy, które gwarantowałoby, że w żadnym z tygodni kierowca nie będzie pracował dłużej niż 60 godzin. Tym bardziej nie daje pewności zachowania ograniczenia czasu pracy do przeciętnie 48 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym. Deklaracja, że kierowca jest zatrudniony np. na 1/2 etatu lub że przeciętnie tygodniowo poświęca na wykonywanie czynności na podstawie umowy zlecenia 15 godzin nie pozwala ustalić liczby godzin przepracowywanych w poszczególnych tygodniach.
Przykład |
Kierowca złożył pracodawcy oświadczenie, że pracuje dodatkowo w serwisie samochodowym na 1/4 etatu. Pracodawca przyjął, że kierowca nie może mieć zaplanowane więcej niż 50 godzin pracy w tygodniu, gdyż pracując dodatkowo na 1/4 etatu wypracowuje 10 godzin tygodniowo, co łącznie wyczerpuje limit 60 godzin pracy w tygodniu. W warsztacie kierowca może jednak pracować nierównomiernie, np. 20 godzin co drugi tydzień. Założenie pracodawcy jest w takich okolicznościach błędne, gdyż w niektórych tygodniach kierowca będzie pracował ogółem przez 70 godzin. Pracodawca nie powinien ponieść jednak z tego tytułu konsekwencji, gdyż nie ma możliwości prawnych weryfikacji takich informacji.
W praktyce oznacza to, że poza obowiązkiem odebrania od kierowców oświadczeń o dodatkowym zatrudnieniu i zobowiązaniem ich do aktualizacji oświadczeń w przypadku zmiany zadeklarowanych danych nie mają one większego wpływu na planowanie pracy zatrudnionych kierowców. Egzekwowanie przestrzegania tych ograniczeń wobec kierowców zatrudnionych lub świadczących usługi na rzecz kilku podmiotów wymagałoby dysponowaniem przez pracodawców (zleceniodawców) rozkładami czasu pracy z innych podmiotów, do czego w obecnym stanie prawnym brakuje podstaw prawnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|